Tachograf w samochodach ciężarowych

W samochodach ciężarowych stosowane są tachografy, są to urządzenia pomiarowe które zapisują dane z drogi.

Jest to urządzenie które może zapisać każdą czynność która wykonywana jest przez kierowcę, oczywiście zapisuje także prędkość pojazdów. Naturalnie w tym przypadku także może być określony odpoczynek kierowcy, warto zwrócić uwagę iż przepisy mówią o konieczności robienia przerw. Oczywiście w Unii Europejskiej tachograf jest urządzeniem obowiązkowym w autobusach oraz pojazdach ciężarowych, ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa, sprawdzenie czy kierowca stosuje się do przepisów.

Tachograf w samochodach ciężarowych

Nowoczesne tachografy elektroniczne

Nowoczesne tachografy są to urządzenia elektroniczne, które zapisują dane na dyskach twardych, wówczas można odczytać wszystkie dane podpinając komputer, należy wówczas posiadać oczywiście odpowiednie oprogramowanie. Dzięki temu właściciel firmy przewozowej może nadzorować transport, sprawdzać czy kierowcy stosują się do przepisów, tego rodzaju dane mogą także usprawnić proces spedycyjny, przyśpieszyć czas dostawy towarów. Oczywiście tego rodzaju systemy mogą także zbierać informacje na temat stanu technicznego pojazdu, dzięki czemu będziemy mogli szybko wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, wykonać niezbędne naprawy.

Wszelkie informacje związane z logistyką są bardzo istotne z punktu widzenia administrowania dużymi firmami logistycznymi, możemy wówczas łatwo optymalizować przykładowo prędkość jazdy tak aby dobrać optymalne spalanie dla danego modelu samochodu ciężarowego. Obecnie systemy pozwalają na zdalne pobieranie danych z tachografów, jest to z pewnością duże ułatwienie, ponieważ nie będziemy musieli podpinać się kablami, wystarczy podejść do auta z telefonem czy też tabletem, oprogramowanie zbierze wszystkie potrzebne dane. Oczywiście należy pamiętać o kalibracji tachografu w uprawnionych warsztatach, dzięki temu będziemy mieli pewność iż działają prawidłowo.

Z pewnością zdalne pobieranie danych z tachografu, to także możliwość zebrania danych z tachografu wielu pojazdów w krótkim czasie. Dzięki temu będziemy mogli szybko przeanalizować całą flotę pojazdów, jeżeli będziemy chcieli wybrać szybko pojazd który będzie obsługiwał kolejny transport z pewnością będzie za duże ułatwienie.