Alkomaty to urządzenia, z których Polacy korzystają coraz częściej, co zresztą jest dobrym sygnałem. Troska o bezpieczeństwo swoje i innych pasażerów powinna być podstawą. Dużo mówi się też o wirtualnych alkomatach, które pozwalają oszacować, w jakim stanie jest osoba, która spożywała alkohol. Czy takie wyniki są jednak wiarygodne? Jak działają wirtualne alkomaty?
Wirtualny alkomat – co to takiego?
Wirtualny alkomat niewiele ma wspólnego z prawdziwym urządzeniem, które dokonuje pomiaru na podstawie wydychanego powietrza. Jest to algorytm, który pozwala na oszacowanie, jakie może być stężenie alkoholu w organizmie. Takie wirtualne alkomaty są dostępne w przeglądarkach internetowych lub jako aplikacje na telefon. Chcąc z nich skorzystać, konieczne jest podanie określonych danych, które pozwolą na określenie prognozowanej zawartości alkoholu. Jak działa wirtualny alkomat wyjaśnia też Motostyle.pl, niektóre oprogramowania mogą być bardziej rozbudowane, inne wymagają jedynie kilku informacji, co nie wpływa wiarygodnie na wynik otrzymanego testu.
Jak działa wirtualny alkomat?
Wirtualny alkomat to głównie odpowiadanie na pytania. Na tej podstawie odpowiedzi dokonywany jest prognozowany pomiar. O co taka aplikacja może zapytać? Najczęściej trzeba podać płeć, wiek, wagę, wzrost, rodzaj wypitego alkoholu, czas spożywania trunku, ilość alkoholu. W niektórych alkomatach wymagana jest również informacja na temat tego, czy alkohol był spożywany na pusty żołądek. To pozwala na oszacowanie, ile możemy mieć aktualnie promili w organizmie i kiedy prawdopodobnie wytrzeźwiejemy. Są to jednak dane prognozowane, wielu czynników takie oprogramowania nie biorą pod uwagę.
Wirtualny alkomat – czego nie bierze pod uwagę?
Mimo podania sporej ilości informacji, alkomaty wirtualne nie są szczególnie wiarygodne. Nie biorą pod uwagę innych czynników, które mogą mieć znaczenie dla określenia właściwego stężenia w organizmie. Niektórzy mogą na coś chorować, brać leki, które zaburzają pomiar alkoholu, mogą wzmacniać lub osłabiać działanie trunku w organizmie. Znaczenie ma również tempo metabolizmu, a to może być inne dla każdego człowieka. Do tego dochodzi zmęczenie, niewyspanie się, a nawet klimat czy pora roku. Nie wszyscy mają też tak samo „mocną” głowę. Inne tolerowanie alkoholu jest też charakterystyczne dla ras człowieka. Nie od dziś wiadomo, że Rosjanie mogą wypić więcej niż np. Azjaci.
Wirtualny alkomat a skuteczność
W takich wirtualnych alkomatach najczęściej napisane jest, że prezentowane wyniki to jedynie poglądowe informacje. Oznacza to, że nie można tłumaczyć się takim pomiarem przed policjantem. Skuteczność tego typu aplikacji jest więc mocno wątpliwa. Chcąc mieć pewność, że wynik będzie prawidłowy, lepiej korzystać z profesjonalnych urządzeń do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Te są już coraz tańsze. Lepiej zainwestować w niewielki alkomat dla własnych celów, by w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.