Rejestracja samochodu nowego, używanego, z zagranicy. Poradnik

Każdy samochód musi zostać zarejestrowany, nieważne czy kupiono go w salonie, od poprzedniego właściciela czy sprowadzono z innego kraju. Czynność ta wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów. Trzeba też liczyć się z określonymi kosztami, a te nie zawsze muszą być takie same. Jak więc wygląda rejestracja samochodu nowego, używanego lub z zagranicy?

Gdzie zarejestrować samochód?

Wniosek o zarejestrowanie samochodu należy złożyć do starosty. Zajmują się tym przeważnie urzędy, których poszczególne jednostki oznaczone są jako „Wydziały Komunikacyjne” czy „Wydziały Komunikacji i Transportu”. Dokumenty należy złożyć w miejscu zamieszkania. Niekoniecznie musi to oznaczać miasta, w którym jesteśmy zameldowani. Jeśli udowodni się, że przed dłuższy czas w roku przebywa się w innym regionie, np. na podstawie umowy wynajmu mieszkania, wówczas pojazd można zgłosić poza miejscem zameldowania. Rejestrację samochodu opisuje Motoego.pl, gdzie znajdziemy więcej szczegółów na temat formalności związanych z nabyciem pojazdu.

Rejestracja nowego samochodu – jakie dokumenty?

Przed udaniem się do właściwego urzędu, należy przygotować komplet dokumentów, a tych będzie całkiem sporo. W przypadku nabycia auta z salonu konieczne jest przedstawienie wniosku o rejestrację, dokumentu tożsamości, dowodu własności pojazdu, świadectwa zgodności WE czy karty pojazdu, potwierdzenie zapłaty akcyzy/cła przez dilera.

Rejestracja auta używanego – co przygotować?

Kupując samochód używany, mamy 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. Przygotować należy wniosek o rejestrację i dowód własności auta, ale nie tylko. Oprócz tego konieczne jest dołączenie starego dowodu rejestracyjnego, zaświadczenia o aktualnym badaniu technicznym, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne.

Rejestracja samochodu z zagranicy – co trzeba wiedzieć?

Rejestrując auto z zagranicy, potrzebnych będzie więcej dokumentów. Poza tymi podstawowymi, które zostały wymienione powyżej, czyli dokumentem tożsamości, dowodem potwierdzającym zakup, należy jeszcze dołączyć tłumaczenia wszystkich dokumentów, które zostały dokonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula oraz dowód opłacenia akcyzy, jeśli samochód ściągnięto z kraju UE lub dowód zapłaty cła, gdy pojazd był sprowadzany spoza UE.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Całkowity koszt rejestracji samochodu ze standardowymi tablicami wynosi 180,50 zł. Jeśli natomiast tablice mają być indywidualne, wówczas ceny rosną. Koszt rejestracji takiego pojazdu to 1100,50 zł. Jeżeli chodzi o auta sprowadzane z zagranicy, za zarejestrowanie należy zapłacić 256 zł. W niektórych przypadkach mogą pojawić się opłaty dodatkowe. Jeśli właściciel nie może sam pojawić się w urzędzie, wówczas konieczne będzie ustanowienie pełnomocnictwa, co wiąże się z wydatkiem 17 zł. Może być też niezbędne dodatkowe badanie techniczne samochodu z zagranicy, jednak nie jest to reguła. Wtedy to dodatkowy koszt około 100 zł. Droższe są też tablice dla pojazdu zabytkowego. Nie kosztują one 80 zł jak standardowe, a 100 zł.