Co ile wymiana oleju, jaki olej wybrać… co jeszcze trzeba wiedzieć o wymianie oleju w samochodzie?

Wymiana oleju w samochodzie to kwestia, o której nie wolno zapominać żadnemu kierowcy, jednak w nowych autach instrukcje obsługi podają konieczność jego wymiany raz na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Na dłuższą metę kończy się to zniszczeniem silnika oraz szeregiem innych usterek. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy jak często wymieniać olej oraz jak dobierać jego rodzaj.

Co ile wymiana oleju?

Olej silnikowy to najważniejszy płyn eksploatacyjny w aucie, dzięki któremu układ smarowania może pracować prawidłowo. Częstotliwość jego wymiany ma znaczący wpływ na trwałość jednostki napędowej, poziom jej awaryjności, zużycie paliwa oraz trwałość osprzętu. Terminowość zmiany oleju pozwala zapobiec osadzaniu się nagaru, utrzymać maksymalną żywotność wielu elementów pojazdu jak turbiny czy łańcuchowego napędu rozrządu. Wymiana oleju i inne porady moto zostały przedstawione na eu-eu.eu gdzie znajdziesz różne inne zagadnienia motoryzacyjne. Płyn ten odpowiada również za redukcję tarcia między tłokami i cylindrami, zmniejsza opór silnika, uszczelnia komory spalania, zmniejsza poziom hałasu, chłodzi silnik, odprowadza zanieczyszczenia oraz chroni przed korozją. Jak widać, jego częsta wymiana jest bardzo ważna, ale ważne jest również zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego pomiędzy nimi. Ogólnie rzecz biorąc, zdaniem większości specjalistów i mechaników, górna granica to 15 – 17 tysięcy kilometrów. Po tym przebiegu filtr oleju przestaje zatrzymywać zanieczyszczenia, a sam olej zużywa się i traci swoje właściwości smarne. Dzieje się tak na skutek powolnego, stałego mieszania się z małymi ilościami paliwa. Pogorszeniu ulegają również właściwości antykorozyjne.

Jaki olej silnikowy wybrać?

Jakość oleju silnikowego również ma duże znaczenie. Kryterium wyboru musi być model i rodzaj danego samochodu. Każdy producent określa w instrukcji pojazdu, jaki konkretnie olej musi zostać użyty. W niektórych instrukcjach można znaleźć nawet zalecenia co do stosowania płynów ściśle określonych firm lub olejów z własnym logo. Podawana jest też ilość niezbędna do wymiany dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów. Specyfikacje mogą być ogólne np. 10W-40 lub dotyczyć konkretnego producenta samochodu.

Zdecydowana jednak większość kierowców posiada samochody używane, a to nastręcza już sporych trudności w uzyskaniu dostępu do instrukcji pojazdu. Dlatego w takim wypadku można posłużyć się wyszukiwarkami olejów dostępnych na stronach producentów olejów silnikowych jak Shell, Elf, Lotos albo Total. Wystarczy podać model, markę, rocznik, pojemność paliwa oraz jego rodzaj a wyszukiwarka określi specyfikację oleju do danego samochodu, niezbędną ilość oraz wskaże, jaki producent byłby najodpowiedniejszy.