Jak skutecznie sprzedać używany samochód?

Planujesz sprzedaż swojego samochodu? Z pewnością trzeba się do tego przygotować. Danie ogłoszenia do internetu wydaje się sprawą prostą, należałoby jednak wiedzieć, jak je skonstruować, by zachęciło potencjalnego kupca. Jakie jeszcze są możliwości sprzedaży auta?

Jak sprzedać używane auto – kilka sposobów

W jaki sposób sprzedać używane auto? Jest na to kilka możliwości, które mogą sprawdzić się w zależności od naszych potrzeb. Najłatwiejsze będzie oddanie pojazdu do komisu. Trzeba jednak mieć sprawdzone miejsce, aby uniknąć kłopotów i ewentualnego oszustwa.

Drugą opcją to ogłoszenia w sieci, czyli prywatna sprzedaż i wystawienie pojazdu za konkretną cenę na odpowiednim serwisie. Można w ten sposób znaleźć wszystkie możliwe pojazdy, niezależnie od producenta. Przykładowe ogłoszenia używanych samochodów niemieckich marek omawia artykuł na Kedu, skupiając się na wozach, które wśród kupujących cieszą się największą popularnością. Jednak nie tylko logo się tu liczy, ale i prezentacja.

Trzecią opcją jest jeszcze giełda samochodowa. Wyjeżdżając na nią, można spotkać wielu potencjalnych kupców. Trzeba jednak za wjazd zapłacić i najlepiej przyjechać bardzo wcześnie, jeżeli chce się zająć dogodne miejsce.

Przygotowanie samochodu a skuteczna sprzedaży

Podstawą skutecznej sprzedaży jest odpowiednie zaprezentowanie produktu, w tym przypadku – samochodu. Jeżeli wystawia się ogłoszenie w sieci, trzeba pokazać, co się wystawia. Samochód musi więc mieć zrobione zdjęcia, które ukażą go we właściwym świetle. Dobrze wcześniej wysprzątać pojazd i go umyć, zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Widoczne śmieci i plamy mogą odrzucić potencjalnych kupujących i wyjdą z założenia, że właściciel kompletnie o pojazd nie dbał.

Druga kwestia to same zdjęcia. Warto wykonać je z każdej strony pojazdu, także wewnątrz. Jeżeli ma on jakieś uszkodzenia, np. wgniecenia, najlepiej tego nie ukrywać i także je pokazać. Nikt nie lubi kupować kota w worku, a po obejrzeniu osobistym przez osobę zainteresowaną i tak wszystko wyjdzie na jaw. Zdjęcia muszą być w dobrej rozdzielczości i przy właściwym oświetleniu.

Odpowiedni opis samochodu gwarancję zainteresowania

Oprócz zdjęć bardzo ważne jest także, by dokładnie opisać samochód – jego parametry, informacje o stanie technicznym, historii serwisowej, obowiązującym ubezpieczeniu i przeglądach. Dobrze będzie zaznaczyć wszystkie formy inwestycji w pojazd.. Nie należy też zatajać oczywistych wad, potencjalny kupca powinien mieć świadomość ich istnienia już od początku. Dotyczy to także ustalenia odpowiedniej ceny – nie powinna być zbyt niska lub zbyt wysoka. W pierwszym przypadku zniechęci się, w drugim, klient może mieć podejrzenie, że z samochodem coś jest nie tak… Warto tylko nieco podnieść kwotę, by móc potem ewentualnie negocjować.

Jaki jest właściwy czas na sprzedaż samochodu?

Wbrew pozorom nie jest to sprawa prosta, jako że niektóre pory roku zupełnie nie sprzyjają wystawianiu ogłoszeń. Do tych najmniej korzystnych terminów należy okres zimowy, zwłaszcza silne mrozy, a także lato i wakacje, gdy wiele osób ma na głowie wyjazdy i wypoczynek. Nie oznacza to oczywiście, że samochodu się wtedy nie sprzeda, może być to po prostu trudniejsze i potrwać dłużej.

Zadbaj o formalności

Chodzi tutaj przede wszystkim o zebranie wszystkich dokumentów pojazdu, zwłaszcza jeżeli chodzi o potwierdzenie przeprowadzonych serwisów i napraw. Kupując samochód używany, klient chce znać jego historię, by wiedzieć, na co się decyduje. Potrzebne będzie też umiejętne spisanie ewentualnej umowy sprzedaży, wraz ze wszystkimi informacjami i datami. Gdyby nowy właściciel użył samochodu z pogwałceniem zasad ruchu drogowego, będzie się miało dowód, iż nie było się jego kierowcą.