Gdzie szukać samochodów osobowych na sprzedaż? Ogłoszenia motoryzacyjne, co jeszcze?

W 2020 roku drastycznie spadła ilość samochodów osobowych fabrycznie nowych, które zostały pierwszy raz zarejestrowane w Polsce. Trend ten dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i firm. Wiele z nich decyduje się na zakup używanych pojazdów. Gdzie najłatwiej znaleźć dobry samochód w okazyjnej cenie i na co zwrócić uwagę?

Gdzie szukać samochodów osobowych na sprzedaż?

Miejscem, w którym można znaleźć najwięcej ofert, jest Internet. Nikogo nie powinno to dziwić. Samochody osobowe różnych marek znajdziesz w ogłoszeniach na Sprzedajemy.pl oraz innych serwisach z ogłoszeniami. To właśnie tam znajdują się różnorodne oferty z całego kraju, a także pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Bardzo popularnym miejscem do umieszczenia ogłoszeń motoryzacyjnych są także social media np. facebookowy Market Place. Oferty można dodawać tam także na różnorodnych grupach oraz na własnej „tablicy” i poprosić znajomych o udostępnienie ich, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na gazety motoryzacyjne głównie w Internecie oraz lokalne dzienniki – zarówno ich papierowe wydania, jak i online. Należy zaznaczyć, że dość dobrymi sposobami na znalezienie „pewnego” auta jest poczta pantoflowa oraz osobista wizyta w komisie przy salonie samochodowym.

Kto sprzedaje samochody używane?

Decydując się na kupno używanego samochodu, warto wiedzieć, kto je sprzedaje. Pierwszą, bardzo dużą grupą osób, które to robią, są osoby prywatne. W tym wypadku warto skorzystać z poleconego sprzedawcy np. przez znajomego lub jego członka rodziny. Zwiększa to szanse na zakup dobrego samochodu, w którym nie zatajone będą wady i usterki. Dużymi plusami takiego rozwiązania jest możliwość spokojnego obejrzenia pojazdu, jazdy próbnej oraz negocjacji ceny. Minusem jest brak jakiejkolwiek prawnej ochrony interesów kupującego. Praktycznym trikiem jest zakup auta od osoby będącej pierwszym właścicielem. Ponadto używane samochody można kupić u autoryzowanego dealera – w komisach przy salonach samochodowych. Jest to propozycja skierowana dla osób, które chcą kupić stosunkowo „młode” auto ze sprawdzoną historią serwisowania, wypadkową oraz gwarancją. Minusem mogą być zawyżone ceny oraz ograniczony wybór. Dość popularnymi miejscami, gdzie sprzedawane są używane samochody, są komisy oraz powoli odchodzące do lamusa giełdy – zazwyczaj mamy tam ogromny wybór modeli oraz marek, a także okazyjne ceny, jednak istnieje możliwość zakupu pojazdu o nieznanej historii np. powypadkowego lub z „cofniętym licznikiem”. Warto wiedzieć, że używane auta można kupić także na licytacji komorniczej, jest to jednak ciesząca się najmniejszą popularnością możliwość.

Jak kupić dobre używane auto?

W gąszczu wielu ogłoszeń motoryzacyjnych łatwo się pogubić. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby zniwelować ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa. Po pierwsze należy pamiętać, że każda z osób chcąca sprzedać samochód chce zrobić to jak najszybciej, dlatego będzie opisywać pojazd w samych superlatywach. Może także zataić pewne niewygodne fakty lub umieszczać je na końcu ogłoszenia, tak aby nie zwracały na siebie uwagi. W przypadku znalezienia idealnego auta warto zadzwonić do właściciela i zapytać o kwestie dotyczące serwisowania samochodu, jego historii wypadkowej czy przebiegu, nawet gdy informacje te zamieszczono w ogłoszeniu. W rozmowie łatwiej wyczuć nieszczerość sprzedawcy. Aby mieć pewność, że nie pokusił się o nielegalne cofnięcia licznika, warto posiłkować się średnim przebiegiem pojazdów z danego rocznika. Dobrym tropem może być także sprawdzenie innych aut danego sprzedawcy, ich stanu oraz cen. Dodatkowo należy skonsultować się z osobą, która zna się na samochodach i udać się z nią na oględziny. Stanowczo odradzamy zakup auta bez wizyty u sprzedawcy i dokładnego obejrzenia pojazdu!