Jak dbać o stan maszyn budowlanych?

Maszyny budowlane podczas pracy narażone są na różnego rodzaju usterki. Dobrym przykładem jest uszkodzenie uszczelek, które może prowadzić do wycieku płynu hydraulicznego. Wówczas obwód straci ciśnienie i przestanie spełniać swoją funkcję.

Uszkodzone uszczelki należy natychmiast naprawić. Podobnie wszystkie filtry należy regularnie sprawdzać i wymieniać, gdy się zabrudzą lub zatkają. Sprawdzanie i naprawa ciężkich maszyn od czasu do czasu nie wystarcza, aby utrzymać je w doskonałym stanie. Musisz utworzyć harmonogram konserwacji i postępować zgodnie z nim. Dołącz informacje o tym, jak często każdą część maszyny należy sprawdzać pod kątem problemów, naprawiać i ogólnie konserwować. Bądź konsekwentny i upewnij się, że inspekcja jest dokładna. Uszczelki należy regularnie sprawdzać, aby upewnić się, że nie są uszkodzone ani zepsute. Sprawdź pasy i koła pasowe pod kątem prawidłowego ustawienia. Śruby należy dokładnie sprawdzić, aby ustalić, czy się rozciągnęły. Wszelkie zepsute części należy natychmiast wymienić, jeśli nie przejdą testu. Koła zębate i inne ruchome części należy sprawdzić pod kątem zużycia, a następnie odpowiednio nasmarować, usuwając nadmiar smaru. Należy także sprawdzić jaki rodzaj smaru jest preferowany przez producenta. Chodzi o odpowiednią lepkość i gęstość smaru.

Warto także sprawdzać stan łożysk, których awaria w najmniej oczekiwanym momencie może być dużym problemem. Serwisowanie maszyn na placu budowy może być kłopotliwe dlatego też warto przeglądy i naprawy przeprowadzać w garażu, czy na placu firmy. Utrzymując w dobrym stanie maszynę do robót ziemnych, przedłużysz jej żywotność i zwiększysz jej wydajność. W przypadku maszyn oczywiście bardzo ważny jest także serwis silników Caterpillar, jest firmą produkującą wiele różnych maszyn budowlanych wykorzystywanych na całym świecie. Należy sprawdzać na bieżąco stan oleju, jak również filtra oleju i powietrza. Filtr powietrza podczas prowadzenia prac budowlanych łatwo może ulec zabrudzeniu, przez co silnik nie otrzyma wystarczającej jego ilości do mieszanki.