Jak zmusić się do działania – techniki motywacyjne dla każdego.

Brak chęci do działania i marazm spotkał chyba każdego. Nawał obowiązków i rzeczy do załatwienia, a my jedyne, co chcielibyśmy robić to, coś zupełnie odwrotnego. Istnieją jednak techniki motywacyjne, które pozwalają na odwrócenie złego myślenia oraz uczynienia z nich czynów.

Cele, czyli podstawowe techniki motywacyjne

Zacznijmy od tego, czym jest motywacja. Wiele źródeł definiuje ją jako gotowość do danej czynności, a co za tym idzie chęć do wykonywania zadań. Jednak, aby wykonywać czynności musimy mieć również cel, coś co da nam sens ich robienia. Krótko mówiąc marchewka na kiju. Co to oznacza? Cel jest naszym paliwem i właśnie motywacją do odhaczania kolejnych zadań z todo listy. Jedną z technik motywacji jest refleksja nad własnymi celami, ich sensem i znaczeniem dla dalszego rozwoju spraw, np. kariery, czy ścieżki edukacyjnej. Myślenie nad własnymi planami i kolejnymi krokami, które nas do nich zbliżają może przysporzyć ogrom energii do czynienia tego, co ważne. W momencie, gdy wpadamy w błędną pułapkę myślenia, tzn. Jedynymi myślami są te, ile jeszcze zostało, warto wtedy duży cel podzielić na kilka, czy kilkanaście mniejszych. Wtedy wypełnianie kolejnych zadań-celów pozwoli na zobaczenie głównego założenia z innej perspektywy. Techniki motywacyjne, które skupiają się na celu są często wykorzystywane w nauce, czy karierze, ponieważ pozwalają na szybkie efekty i łatwe wizualizacje.

Techniki motywacyjne – działanie jako klucz

Jednym ze sposobów na wyjście z bezsensownego cyklu myślenia o tym, jak nam się nie chce to działanie. Brzmi mało pomocnie, ale w rzeczy samej jest to jedna z lepszych rad i technik. Refleksja nad samą myślą o braku chęci do robienia rzeczy pozwala na wnioski o tym, że nie ma to sensu. Przekłada się to na konstatację, że najlepiej jest powziąć działanie z myślą, że “nie może mi się nie chcieć, to rzecz do wykonania i koniec”. Bez dalszego rozważania nad własną niechęcią i przejściem do czynu, dajemy sobie szansę na skupieniu się nad trwającym zadaniem bez uporczywych i nawracających myśli. Koncentracja nad aktualną czynnością pozwala na prawidłowe działanie oraz dodaje motywacji do podejmowania kolejnych działań.

5 minut – techniki motywacyjne dla każdego

Powyższy sposób zmotywowania się jest dobry dla każdego, kto szuka odpowiedzi jak zacząć. W końcu w myśl utartego powiedzenia – najtrudniejszy jest pierwszy krok. I tak, podjęcie nawet najmniejszego, ale rozpoczynającego drogę do danego celu zadania, pozwala na zmianę perspektywy. A skąd 5 minut? Otóż tego rodzaju techniki motywacyjne służą do pokazania, że nawet w pięć minut możesz zrobić pierwszy krok do skutecznego działania. Ten niedługi czas ma na celu zachęcić nas do robienia niechcianej czynności choć tak krótko. Dodatkowo tego rodzaju “zagranie” na samym sobie służy też do rozpoczęcia wykonywania działania, najważniejsze jest nie odkładać zadania. Rozłożenie w czasie tylko utrudnia zaczęcie. Kiedy już udało nam się zacząć coś robić, wtedy z większą łatwością przyjdzie nam kontynuowanie tego.

Techniki motywacyjne – jest wysiłek, jest nagroda

Podczas, gdy w naszej głowie trwa bitwa pod znakiem “nie chce mi się”, warto pomyśleć sobie o przyjemności, jaka nas spotka po wykonaniu zadania. Co oznacza, że warto w przypadku problemów z chęcią do działania motywować się nagrodą za jego wykonanie. To nie musi być nic wielkiego, wystarczy ulubiona czekolada, długa kąpiel, czy obejrzenie kilku odcinków serialu, jednak sprawienie sobie tej przyjemności po wykonaniu należnej pracy pozwala skutecznie się zmotywować. W dodatku, tego rodzaju techniki motywacyjne umożliwiają koncentrację na tym, co czeka nas po zadaniu, zamiast na trudnościach i niedogodnościach samego zadania.

Jak widać, techniki motywacyjne to narzędzia, pozwalające uruchomić nasze pokłady działania. Ich nieoceniona pomoc daje nam możliwość osiągania naszych celów i marzeń, a sposób działania sprawia, że dążenie do celu staje się mniej dokuczliwe, a bardziej efektywne, radosne i satysfakcjonujące.