Pługi śnieżne – oczyszczanie dróg zimą

Pług śnieżny służy do zbierania i odgarniania śniegu w bardzo trudnych warunkach, w miesiącach zimowych. Kiedy inne metody oczyszczania dróg są bardzo czasochłonne i nieopłacalne, pługi śnieżne w krótkim czasie odśnieżą duży obszar terenu. Takie obowiązkowe wyposażenie powinny posiadać do dyspozycji w razie potrzeby władze samorządowe, firmy, osoby prywatne, właściciele obszarów mieszkalnych.

Nowoczesne pługi śnieżne – ich zalety

Pługi pozwalają na łatwe odśnieżanie, zapewniają ciągłość ruchu. W sezonie zimowym często spotykane są na ulicach, odśnieżają drogi za pomocą wirnika lub lemiesza. Standardowe wyposażenie zabezpiecza maszynę przed uszkodzeniami, ułatwia pracę i ją przyspieszają. Wprowadzane nowoczesne technologie zwiększają komfort pracy i jej jakość. Pługi dzięki różnym opcjom mocowania mogą być uniwersalne do traktorów, wózków widłowych, do kosiarki, do ciągników. Opcje regulacji dają możliwość ustawienia szerokości i kąta nachylenia ostrza. W trudno dostępnym terenie odśnieżanie ułatwia możliwość ustawienia pługu w literę V czy Y. Aby mogły odśnieżać lub zagarniać błoto pośniegowe, wykonywać bezproblemową i komfortową pracę, muszą posiadać solidną konstrukcję.

Jakie są rodzaje i sposób działania pługów śnieżnych?

Podczas zimy po obfitych opadach śniegu pługi odśnieżają chodniki i ulice, by ułatwić na co dzień przemieszczanie się pieszym i kierowcom. Pomagają drogowcom oraz prywatnym przedsiębiorcom i rolnikom. Ciężarowe pojazdy z zamontowaną przednią częścią maszyny zwaną odkładnicą, służą do odgarniania śniegu z chodników i ulic. Wykorzystywane są różne pługi, niektóre do usuwania piasku a niektóre wykorzystywane są przez rolników do usuwania obornika. Ale pługi śnieżne służą do odśnieżania i właśnie tymi się zajmiemy w artykule.

Nowoczesne modele pługów śnieżnych sterowane są z kabiny operatora, hydraulicznie lub pneumatycznie. Obecne modele, które produkowane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego, wbrew pozorom są bardziej odporne na działanie soli oraz zanieczyszczeń powodujących korozję. Pług ma możliwość cofnięcia, gdy styka się bezpośrednio z odśnieżaną powierzchnią, w przypadku najechania na przeszkodę, dzięki wyposażeniu w lemiesz, gumę znajdującą się w dolnej części pługa. Odśnieżanie w związku z tym staje się sprawniejsze.

W zależności od zastosowania pługi będą działać w różny sposób. Mogą zgarniać śnieg, usypując śnieżne wały w pobliżu chodników, co sprawdzi się przy odśnieżaniu ulic w miastach. Tam, gdzie miejscowość się kończy, do odśnieżania będą służyły pługi, które będą odrzucały śnieg na pobocze dróg. Chociaż pług gumowy i śnieżny wykorzystywany jest do odśnieżania, to pług gumowy może być wykorzystywany do pchania warstwy śniegowej tylko przed sobą, nie ma możliwości regulowania kierunku. Pługi śnieżne możemy użyć do ciągników małych i większych. Posłużą do odśnieżania posesji, dojazdu do niej oraz na potrzeby zewnętrznych firm. Czyli do wyboru są pługi do ciągnika, lekkie wersje z tworzywa sztucznego oraz zaawansowane z układem hydraulicznym.

Gdzie szukać odpowiedniego pługu do odśnieżania?

Ofert sprzedaży jest bardzo wiele, a szukając pługu przez Internet, masz możliwość porównania usługi różnych producentów. Możesz poszukać u lokalnych sprzedawców i dystrybutorów na stronach internetowych, na portalach aukcyjnych. Szukając w Internecie, gdy upatrzony pług nie jest dostępny w ofercie sklepu, można obserwować wyszukiwanie i nie przegapić, gdy produkt znowu będzie w sprzedaży. Większe możliwości pługa to wyższa cena, na którą wpływ będzie miał także sposób montażu do ciągnika. Model uniwersalny będzie współpracować z różnymi pojazdami, co należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Pług powinien nadawać się do odśnieżania różnych obszarów, być łatwy w montażu, mieć ochronę przed uszkodzeniami, odbojniki, antywibracyjne zaciski, powinien posiadać sprawdzone rozwiązania i dawać swobodę użytkowania.