Z czego mogą wynikać problemy z płatnościami?

Prowadząc własną działalność gospodarczą możemy czasem spotkać się z sytuacją kiedy nasze rachunki czy też faktury nie zostaną opłacone na czas.

Może to wynikać z problemów finansowych naszego kontrahenta. Warto wtedy spróbować załatwić sprawę polubownie, możemy ustalić dogodny termin spłaty, odroczyć płatność na pewien czas, jeżeli jest to podmiot w którym współpracujemy od dłuższego czasu możemy kontynuować dostarczanie usług czy też towarów, a faktury z kolejnych miesięcy zostaną uregulowane w odpowiednim czasie. Tego rodzaju rozwiązanie ma wiele zalet, nie musimy wówczas wchodzić na drogę sądową, czy też rozpoczynać procesu windykacji. Mogłoby się to wiązać z różnymi dodatkowymi kosztami sądowymi w przypadku zasądzenia drogi komorniczej. Wówczas mogą wystąpić także dodatkowe koszta. Z czego mogą wynikać problemy z płatnościami?

Warto zwrócić uwagę iż czasem brak płatności może wynikać ze zwykłej pomyłki, czasem nasz kontrahent może po prostu zapomnieć o wpłacie, kiedy posiadamy kilka kont naszej firmy może także nastąpić pomyłka wpłaty trafią na inne konto niż te które sprawdzamy.

Dlatego też w przypadku opóźnienia terminu płatności warto skontaktować się z kontrahentem, może się okazać że jest to po prostu błahy problem, a płatność zostanie szybko uregulowana. Jeżeli jednak nie możemy odzyskać naszych pieniędzy w ten sposób, wówczas możemy wynająć odpowiednią firmę windykacyjną, która zajmuje się odzyskiwaniem należności, możemy liczyć na pomoc prawną, analizę umowy. Wówczas mamy pewność że wszystko z naszej strony zostało wykonane zgodnie z umową. Firma windykacyjna może wystosować odpowiednie pismo, posiłkując się obowiązującym w naszym kraju prawem, profesjonalnie przygotowane pismo windykacyjne może okazać się bardzo skuteczne, a nasze należności szybko trafią na nasze konto bankowe. Podobnie może działać windykacja zagraniczna, możemy ściągać długi z firmy, która ma siedzibę w innym kraju, również możemy liczyć na tego rodzaju pomoc windykacyjną ze strony profesjonalnej firmy która będzie wiedziała w jaki sposób odzyskiwać należności za granicą.