Czy warto zdecydować się na dom drewniany?

Budowanie domów z drewna ma szczególny urok oraz przynosi atmosferę ciepła i komfortu, a także oferuje możliwość życia w środowisku jak najbardziej naturalnym.

Zrównoważony rozwój, troska o środowisko i poczucie życia w bezpośrednim kontakcie z naturą są prawdopodobnie głównymi powodami, które skłaniają wiele osób do wyboru drewnianych domów. Wykorzystywane drewno w budowie jest certyfikowane i pochodzi z odpowiedzialnej wycinki drzew, producenci sadzą nowe drzewo na miejsce każdego wyciętego drzewa. Kluczem jest utrzymanie równowagi i dbałość o środowisko. Drewno to delikatny materiał z naturalnym izolatorem, który chroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, dzięki czemu dom będzie ciepły zimą i chłodny latem, co w konsekwencji pozwoli zaoszczędzić na energii. Jego konstrukcja jest również czysta i szybka oraz przyjazna dla otoczenia. Czas budowy jest krótki. Maksymalny czas to kilka miesięcy w przypadku najbardziej złożonych modeli i projektów. Dom z drewna wymaga zużycia mniejszej ilości energii, ma mniejszy wpływu na środowisko naturalne i pozostawia mniejszy ślad węglowy niż konwencjonalne materiały budowlane. Budynki o konstrukcji drewnianej są znacznie lżejsze, co prowadzi do tanich podłoży i czyni je bardziej odpornymi na szkodliwe warunki. Mają bardzo dobrą izolację, co oznacza znaczną oszczędność energii do ogrzewania w zimie i ochładzania podczas letnich upałów.

Z tego rodzaju konstrukcją można uniknąć mokrych procesów budowy, które są główną przyczyną wilgoci w konstrukcjach betonowych czy z kamienia, domki drewniane łódź nie mają problemów z grzybem czy pleśnią. Na koniec należy podkreślić niższą cenę przy tym samym poziomie doskonałości i luksusu, oszczędność miejsca na działce oraz łatwe i szybkie dostosowanie do pojawiających się potrzeb. Niektóre materiały budowlane, takie jak stal, materiały nieorganiczne, które są niepalne, rozszerzają się po podgrzaniu, co może osłabić lub zniszczyć konstrukcję. Drewno reaguje na to niemal przeciwnie. Po podgrzaniu, oczywiście nie do nadmiernej temperatury palnej, drewno wysycha i staje się jeszcze twardsze.