Jak zmienić koło w samochodzie?

Kiedy w trasie pęknie nam opona trzeba zatrzymać się i wymienić koło, będziemy do tego potrzebowali narzędzi jakie zazwyczaj znajdziemy w naszym samochodzie.

Potrzebny nam będzie z pewnością klucz do odkręcania kół oraz podnośnik, dzięki któremu podniesiemy samochodów, aby można było zdjąć koło. Oczywiście przed użyciem podnośnika, należy poluzować śruby mocujące. Podnośnik nożycowy obsługuje się po prostu obracając małą korbę, która jest włożona w jeden koniec podnośnika. Końcówka pasuje do otworu pierścieniowego zamontowanego na końcu śruby, która jest pozwala na rozwarcie nożyc. Kiedy obracamy korbą, śruba obraca się, i podnosi samochód. Śruba wykorzystując gwint sprawia że ramiona podnośnika zmieniają swoje położenie. Wystarczy odpowiednio długo kręcić korbą aby podnośnik rozłożył swoje nożyce i uniósł samochód. Gwint powinien być na tyle mały, abyśmy mogli bez konieczności użycia większej siły mogli podnieść auto. Oczywiście podnośnik powinniśmy umieścić na solidnej podstawie, jeżeli postawimy go na ziemi, wówczas siła zamiast zadziałać na samochód, zadziała na podłoże.

Wówczas podnośnik wejdzie w ziemię, zamiast unieść auto. Oczywiście należy zaciągnąć hamulec ręczny aby samochód nie poruszał się w czasie jego podnoszenia.

Kiedy uniesiemy samochód na odpowiednią wysokość zmieniamy koło, a następnie kręcimy korbą w odwrotną stronę, dzięki czemu śruba złoży nożyce i koła samochodu osiądą na podłożu. Kiedy kupujemy nowy samochód warto zwrócić uwagę czy na pewno w bagażniku znajduje się podnośnik i klucz do kół. Warto także zwrócić uwagę że koła fabrycznie przykręcane są za pomocą kluczy pneumatycznych i możemy mieć duży problem z odkręceniem koła. Kiedy nam się to uda i zmienimy koło, warto udać się do pobliskiego warsztatu, aby dokręcono śruby takim urządzeniem. Oczywiście w serwisach samochodowych wykorzystuje się podnośniki hydrauliczne. Kiedy chcemy zakupić tego rodzaju podnośniki możemy sprawdzić lewarki samochodowe w sklepie Narzędzia Merkury. W sklepie znajdziemy szeroki wybór lewarków samochodowych.