Jakie szkody wyrządza grzyb w uprawach zboża?

Wiele chorób grzybiczych może atakować zboże ozime, choroby mogą być przenoszone przez wiatr czy deszcz.

Niektóre grzyby mogą także znajdować się w glebie, uaktywniają się w okresie wiosennym, kiedy podnosi się temperatura. Zatem grzyb może wystąpić w naszych uprawach wiosną a także w kolejnych miesiącach. Dlatego rolnicy którzy uprawiają zboża ozime powinni zwracać uwagę na liście oraz łodygi.

Jakie szkody wyrządza grzyb w uprawach zboża?

W jaki sposób walczyć z grzybem w zbożach ozimych?

Wiele objawów wystąpienia grzybów znajdziemy na liściach, mogą być to plamki koloru białego, które następnie będą przechodziły w kolor brązowy, liście będą schły. To samo dotyczy łodyg, grzyb będzie prowadził do obsychania. Oczywiście istnieją różnego rodzaje grzybów, mogą powodować szkody od 20 do nawet 50%. Jednym z grzybów który występuje na zbożach jest rdza żółta, grzyb atakuje całą powierzchnię naziemną rośliny, pojawiają się w tym przypadku żółte plamy na końcówkach liści. Pojawienie się grzyba może zależeć od temperatury, wilgotności, wielu czynników. Dlatego w niektórych okresach wiosenno-letnich możemy zauważyć większe natężenie występowania problemów, natomiast w kolejnym roku może być to problem dużo mniejszy.

Fungicydy są to specjalne środki ochrony roślin, które przeznaczone są do ochrony przed grzybami. W tym przypadku środki ochrony roślin mieszamy z wodą, otrzymując odpowiedni roztwór, następnie za pomocą oprysku będziemy rozpylać je na uprawach. Fungicydy powinny zostać wchłonięte przez liście oraz łodygi, w ten sposób roślina będzie prawidłowo chroniona. W zależności od rodzaju choroby możemy dobrać inne fungicydy w zależności od pory roku czy natężenia występowania grzyba. Oczywiście dostępne są także herbicydy, czyli środki ochrony przed chwastami, które w sposób selektywny będą mogły wyeliminować określone rodzaje traw które uważane są za rośliny niepożądane w wielu uprawach rolnych.

Duży wybór środków ochrony roślin przeznaczonych dla zbóż ozimych znajdziemy na stronie https://innvigo.com/zabiegi-fungicydowe-zboza-ozime/. Dostępne są tam fungicydy, które mogą być bardzo skuteczne w przypadku usuwania grzyba, jak również znajdziemy tam herbicydy które pomogą pozbyć się chwastów.