Kiedy warto skorzystać z pomocy drogowej?

Trudno zaprzeczyć temu, że z roku na rok coraz więcej pojazdów porusza się po polskich jezdniach. Wśród zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego przeważają kierowcy samochodów osobowych. Własne auto poprawia komfort życia, pozwalając swobodnie dojechać w każde miejsce. Jednak nawet doświadczonym kierowcom i posiadaczom nowoczesnych samochodów może zdarzyć się niespodziewana awaria na drodze lub stłuczka. Co robić w takiej sytuacji? Podjąć próbę samodzielnej naprawy czy skorzystać z usług pomocy drogowej? Kiedy warto wezwać pomoc drogową na miejsce zdarzenia?

W jakiej sytuacji warto wezwać pomoc drogową?

Po pomoc drogową warto zadzwonić w razie awarii samochodu na trasie, zarówno na ruchliwej jezdni, jak i rzadko uczęszczanej. Wezwanie pracowników pomocy drogowej to dobre rozwiązanie w przypadku przebicia opony, zablokowania się zamków w samochodzie, braku paliwa czy konieczności odessania niewłaściwego rodzaju paliwa, które mogłoby uszkodzić silnik. Niewielkie usterki mechanicy usuwają na miejscu, w razie wystąpienia poważnej awarii odholują auto do warsztatu i tam je naprawią. Wiele firm świadczących pomoc drogową, tak jak na przykład Jarex z Wrocławia, z której ofertą można zapoznać się na stronie pomocdrogowatirwroclaw.pl, działa całodobowo i reaguje na potrzeby kierowców nawet w nocy czy wczesnym rankiem.

Ile kosztuje holowanie auta lawetą?

W razie poważnej awarii pojazdu na drodze czy uszkodzenia go wskutek wypadku, często trzeba skorzystać z usługi holowania auta lawetą. Chociaż wielu kierowcom usługa ta wydaje się droga, nie zawsze tak jest. Holowanie może być darmowe, jeśli jesteśmy sprawcami wypadku lub jego uczestnikami, ale posiadamy ubezpieczenie obejmujące skorzystanie z lawety. Wszystko zależy od zapisów w konkretnej umowie. Temat kosztów holowania auta lawetą podejmuje na swoim blogu firma Jarex, która w artykule https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/blog/kto-placi-za-lawete-po-wypadku-i-ile-to-kosztuje/ informuje o możliwości pokrycia kosztów holowania auta z OC sprawcy wypadku, jeśli nasza umowa jako poszkodowanych nie obejmuje takiej usługi.

Czy każdy może holować auto lawetą?

Holowanie auta do mechanika może odbyć się przy pomocy linki holowniczej i innego pojazdu lub autolawety. Jako że holowanie wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także znajomości odpowiednich przepisów i właściwego zamocowania auta na lawecie, niezbędna okazuje się tu pomoc fachowców. Sprawna laweta powinna mieć działający hamulec najazdowy, oświetlenie i pasy mocujące z homologacją, bez śladów zużycia mechanicznego. Pracownicy firm oferujących pomoc drogową szybko i bezpiecznie zamocują auto na lawecie, a następnie odholują je do warsztatu.

Kiedy trzeba skorzystać z usługi transportu niskopodwoziowego?

Wypadek czy awaria może przydarzyć się również kierowcy samochodu ciężarowego. W tej sytuacji pomoże pomoc drogowa, która dysponuje specjalnymi holownikami TIR. Pojazdy ciężarowe, a także maszyny budowlane i rolnicze wymagają specjalistycznego transportu zwanego niskopodwoziowym, ze względu na to, że ich parametry przekraczają dopuszczalne normy dla transportu drogowego. Usługę transportu niskopodwoziowego świadczy między innymi firma Jarex, która na stronie https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/blog/transport-niskopodwoziowy-czyli-jak-przewozic-pojazdy-wielkogabarytowe/ precyzuje wymagania, jakie trzeba spełnić, aby tego rodzaju transport przebiegł bez przeszkód. Transport wielkogabarytowy to duże przedsięwzięcie, które może odbyć się tylko na wybranych drogach — wymaga on pilotażu, a niekiedy też eskorty policji. Do jego wykonania potrzeba umowy między firmą transportową a zlecającym, odpowiednich zezwoleń i specjalistycznego sprzętu w postaci różnego typu naczep.