Na czym polega przegląd klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja odgrywa w samochodzie bardzo istotną rolę, dlatego tak ważne jest, by regularnie poddawać ją przeglądowi, aby mogła działać bez żadnej awarii. Kiedy należy to robić? Jak wygląda przegląd klimatyzacji, co ile go robić i z jakimi kosztami się to wiąże?

Jaką rolę odgrywa klimatyzacja w samochodzie?

Klimatyzacja w samochodzie pełni wieloraką rolę. Dzięki niej w upalne letnie dni możemy cieszyć się przyjemnym chłodem, z kolei w zimie nagrzewamy pojazd, aby nie było nam zimno. Sprawnie działająca klimatyzacja zapewnia więc komfort jazdy, a także zdrowe i czyste powietrze w samochodzie. Oczywiście pod warunkiem, że działa bez problemów. Z tego też powodu należy regularnie ją sprawdzać, aby w razie czego usunąć pojawiające się usterki, które mogłyby znacząco wpłynąć na jej pracę.

Na czym polega przegląd klimatyzacji samochodowej?

Warto od razu zaznaczyć, że przegląd klimatyzacji samochodowej to nie to samo co serwis. Chodzić będzie tutaj przede wszystkim o sprawdzenie, jak działa ten system pojazdu i czy wszystko jest z nim w porządku. Jeżeli nie, dopiero wówczas może nastąpić serwisowanie, przy którym zostaną naprawione wszystkie usterki. Jak dokładnie wygląda przegląd klimatyzacji samochodowej wyjaśnia specjalista www.materla.com.pl. Warto mieć świadomość tego, że co jakiś czas konieczne jest sprawdzanie tych układów, w tym wymiana filtrów, czynnika chłodzącego czy innych elementów.

Jakie prace wykonuje się przy przeglądzie klimatyzacji samochodowej?

Sprawdza się przede wszystkim ogólną sprawność całego układu związanego z klimatyzacją samochodową. Dotyczyć będzie to więc zweryfikowania, jak działa pokładowa elektronika, czy nie jest konieczna wymiana czynnika roboczego, a także wydajności całego systemu. Sprawdza się sprężarkę i kompresor, a jeżeli zajdzie potrzeba – wymienia się je. Trzeba też zbadać osuszacz oraz to jak działa odpływ wody z parownika. Przy tej okazji nierzadko następuje też odgrzybianie oraz inne czynności dodatkowe np. ozonowanie kabiny pojazdu czy płukanie całego układu, by pozbyć się zanieczyszczeń.

Kto zajmuje się przeglądem klimatyzacji samochodowych?

Tego typu czynności wykonuje się w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Najlepiej jeżeli jest to miejsce, które specjalizuje się właśnie w klimatyzacjach samochodowych. W ten sposób będzie się miało pewność, że wszystko zostanie wykonane, jak należy, przy czym miejsca takie posiadają odpowiednie doświadczenie i umiejętności w tym konkretnym zakresie. Lepiej nie wybierać serwisów niesprawdzonych i warsztatów, które mają działalność mocno ogólną.

Jak często wykonywać przegląd i ile to kosztuje?

Aby klimatyzacja samochodowa mogła działać w pełni sprawnie, zaleca się, by na jej przegląd udawać co najmniej raz do roku. To takie bezwzględne minimum. Przy tej okazji, zdecydowanie lepiej wybierać porę wczesnej wiosny. Chodzi przede wszystkim o to, że zimą często używa się jej do ogrzewania pojazdu, co za tym idzie, pracuje ona ciężej niż latem i jest bardziej narażona. Warto więc przygotować odpowiednio klimatyzację na nową porę roku.

Ile kosztuje przegląd klimatyzacji? Tutaj wiele będzie zależało od warsztatu, a także od stanu technicznego tego układu oraz z jakich usług się skorzysta. Sam przegląd kontrolny nie jest szczególnie drogi, ale jeżeli dochodzi do tego wymiana poszczególnych elementów, odgrzybianie czy ozonowanie, wówczas trzeba liczyć się z dodatkowym wyższym kosztem. Sama diagnostyka to około 200 zł, odgrzybianie to już 300 zł, a wymiana czynnika roboczego to kolejne kilkaset złotych więcej.