Poszukiwanie pracy – czy to swojej pierwszej czy też kolejnej – często jest lekko stresującym przeżyciem.
Może zdarzyć się też tak, że dopiero zaczynamy swoją karierę i w związku z tym często nie wiemy, co chcielibyśmy robić. A jeżeli wiemy dokładnie, gdzie chcielibyśmy pracować?
Praca w policji – to jest to!
Jeżeli zdecydowaliśmy się na pracę w policji – świetnie! Pierwszy krok w poszukiwaniu lub zmianie pracy za nami. Ale to nie oznacza, że faktycznie tam będziemy pracować. Zanim gdziekolwiek się dostaniemy, zawsze czeka na nas rozmowa kwalifikacyjna. W przypadku rekrutacji do policji – są jeszcze testy.
Będą pytania otwarte czy zamknięte?
Test wiedzy do Policji – czyli dawny TWO (Test Wiedzy Ogólnej) – ma za zadanie sprawdzić nasz poziom wiedzy dotyczący… no właśnie: pracy i funkcjonowania policji. Sam test jest układany i opracowywany przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Do zdobycia jest maksymalnie 40 punktów a tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Zdecydowanie warto się do niego przygotować a pomóc w tym mogą odpowiednie kursy przygotowujące. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że lista pytań jest ogólnodostępna – pytań co prawda jest ponad 600 ale hej – nikt nie mówił, że będzie lekko. Dodatkowo – dobry wynik uzyskany na teście przełoży się na lepsze miejsce w rankingu.
Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi
Policjant ma być sprawny. Zatem nie bądźmy zdziwieni, gdy usłyszymy o TSF czyli Teście Sprawności Fizycznej. Rekrutacja do policji wymaga od nas przejścia testu sprawnościowego w czasie 1 minuty i 41 sekund a każde ćwiczenie na torze przeszkód musi być wykonane poprawnie. Przyjdzie nam się zmierzyć m. in. z przeniesieniem manekina, pokonaniem skrzyni gimnastycznej oraz poradzeniem sobie z przewrotami. Do przodu i do tyłu. Do zdobycia jest 60 punktów a ćwiczeń jest osiem.
Powiedz mi, co widzisz, a powiem ci, kim jesteś
Praca w policji często wymaga od nas pracy w niezwykle stresujących sytuacjach, szybkiego podejmowania decyzji i radzenia sobie z bardzo, bardzo różnymi sytuacjami. Jak rozpoznać, czy kandydat na pewno nadaje się do tej pracy?
Musimy zmierzyć się z multiselect (czasami pisany też jako multiselekt) – czyli testem psychologicznym. Rekrutacja do policji przygotowała dla nas m. in. rozmowę z psychologiem oraz testy na inteligencję czy cechy charakteru i więcej.
Więcej informacji na temat rekrutacji: https://www.rekrutacja-do-policji.pl/ znajdziesz na tej stronie po kliknięciu w przycisk demo, zobaczysz przykłady za darmo.
Czyli… to już wszystko?
Jeżeli przebrnęliśmy przez wszystkie trzy testy do policji to… nie możemy odetchnąć z ulgą! Została jeszcze jedna rzecz – rozmowa kwalifikacyjna. Tutaj wszystko zależy tak naprawdę od nas. W czasie 20-40 minut otrzymamy różnego rodzaju pytania – zarówno typowe dla każdej rozmowy rekrutacyjnej jak i bardziej specyficzne, związane z pracą w policji. Rozmowa kwalifikacyjna jest również punktowana i do zdobycia jest maksymalnie 60 punktów.
Co jeszcze zostało do przetestowania?
Właściwie to już koniec – jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, pozostaje jeszcze tylko postępowanie sprawdzające przyszłego kandydata oraz komisja lekarska.