Porównanie dysków twardych HDD i półprzewodnikowych SSD

Standardowy dysk twardy HDD od dawna jest dominującym urządzeniem pamięci masowej zarówno dla komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Główną zaletą jest duża pojemność i niski koszt.

Dysk półprzewodnikowy SSD to kolejne rozwiązanie pamięci masowej i powoli zastępuje większość dysków twardych. Jednak ze względu na cenę za jednostkę pamięci używanie dysków SSD we wszystkich przypadkach nie ma sensu. W przypadku większości użytkowników komputerów zalecane jest użycie dysku SSD jako podstawowego dysku w systemie operacyjnym, a także najczęściej używanych programów. Następnie zaleca się zakup dużego dysku twardego wewnętrznego lub zewnętrznego do przechowywania dokumentów, zdjęć i muzyki. Typowy dysk twardy potrzebuje około 5000 do 10 000 mikrosekund na dostęp do danych. Dysk SSD ma prędkość dostępu od 35 do 100 mikrosekund, czyli prawie 100 razy szybciej. Ta szybsza prędkość dostępu oznacza, że programy mogą działać szybciej, co jest bardzo istotne, szczególnie w przypadku programów, które uzyskują dostęp do dużych ilości danych, często takich jak system operacyjny. Dysk twardy HDD jest znacznie tańszy niż dysk SSD, szczególnie w przypadku dysków o pojemności powyżej 1 TB. Cena dysku SSD jest wyższa niż dysku twardego, dlatego większość komputerów z dyskiem SSD ma tylko kilkaset gigabajtów pamięci. Komputery stacjonarne z dyskiem SSD mogą również mieć jeden lub więcej dysków twardych do dodatkowej pamięci. Dysk SSD nie ma ruchomych części. Wykorzystuje pamięć flash do przechowywania danych, co zapewnia lepszą wydajność i niezawodność w porównaniu do dysku twardego. Dysk twardy ma ruchome części i talerze magnetyczne, co oznacza, że im częściej ich używają, tym szybciej się zużywają i ulegają awarii. Chociaż istnieją duże dyski SSD, wszystko powyżej 1 TB jest zwykle poza przedziałem cenowym dostępnym dla większości ludzi. Ale warto poszukać 1 lub 2 terabajtowych dysków twardych dostępnych w bardzo rozsądnych cenach. Dysk SSD zużywa mniej energii niż standardowy dysk twardy, co oznacza niższe rachunki za energię z czasem, a dla laptopów również dłuższy czas pracy baterii. Ponieważ wszystkie części są wymagane do obracania talerzy, dysk twardy HDD zużywa więcej energii niż dysk SSD. Bez ruchomych części dysk SSD nie generuje żadnego hałasu. Dzięki obracającym się talerzom i ruchomym głowicom odczytu i zapisu dysk twardy może z czasem być jednym z najgłośniejszych elementów komputera. Dyski SSD są dostępne w wersjach 2,5 , 1,8 i 1,0 cala, zwiększając dostępną przestrzeń na komputerze, szczególnie na komputerze stacjonarnym lub serwerze.

Dyski twarde mają zwykle rozmiar 3,5 i 2,5 cala odpowiednio dla komputerów stacjonarnych i laptopów, bez żadnej opcji, aby znaleźć cokolwiek mniejszego. Ponieważ nie posiada ruchomych części i ze względu na charakter pamięci flash, dysk SSD generuje mniej ciepła, co pomaga wydłużyć jego żywotność i niezawodność. Do ruchomych części dochodzi dodatkowe ciepło, które z czasem może powoli uszkodzić elektronikę, więc im wyższe ciepło, tym większe ryzyko zużycia i uszkodzenia. Działanie magnesów nie wpływa na dyski SSD w żaden sposób. Ale ponieważ dysk twardy HDD polega na magnetyzmie w zapisywaniu informacji na talerzu, informacje można usunąć z dysku twardego za pomocą silnych magnesów. Dysk twardy może służyć do przechowywania dowolnych danych, w tym zdjęć, muzyki, filmów, dokumentów tekstowych oraz wszelkich plików utworzonych lub pobranych. Ponadto dyski twarde przechowują pliki systemu operacyjnego i programów działających na komputerze. Zajrzyj na stronę https://vobis.pl/dyski-ssd-kingston jeśli chcesz kupić nowy dysk SSD. Dysk twardy jest często w stanie przechowywać więcej danych niż jakikolwiek inny dysk, ale jego rozmiar może się różnić w zależności od typu dysku i jego wieku. Starsze dyski twarde miały pojemność od kilkuset MB (megabajtów) do kilku GB (gigabajtów). Nowsze dyski twarde mają pojemność od kilkuset gigabajtów do kilku TB (terabajtów). Każdego roku nowa i ulepszona technologia pozwala na zwiększenie pojemności dysków twardych.