Jak uniknąć błędów podczas suszenia kwiatów

Suszone kwiaty – jeden z ulubionych materiałów kwiaciarni, za ich pomocą możesz stworzyć najbardziej niezwykłe kompozycje kwiatowe. Jednak suszone kwiaty są używane nie tylko przez profesjonalnych projektantów bukietów – stokrotki, róże, hortensje, liście drzew można suszyć w domu. Zielnik z pewnością przyda się w codziennym życiu – niektóre rośliny mają właściwości lecznicze i mogą działać jak herbata, inne zachowują swoje naturalne piękno i służą jako niezwykła dekoracja wnętrza.

Przydają się suszone kwiaty

Zakres suszonych kwiatów jest bardzo szeroki, znajdują się one w arsenale kwiaciarni, lekarzy, projektantów i wielu robótek, którzy mogą tworzyć prawdziwe arcydzieła z improwizowanych materiałów. Rozważmy bardziej szczegółowo właściwości dekoracyjne suszonych kwiatów. Po wyschnięciu niektóre rośliny zachowują swój kształt i kolor, a także zyskują szczególny urok – musisz przyznać, że miażdżące piękno może urzekać, inspirować i zachwycać. Tworzenie kompozycji z suszonych kwiatów to świetny pomysł na zimową kreatywność: zielnik zebrany pod koniec jesieni zamienia się w materiał odpowiedni do robótek ręcznych już w grudniu.

Czasami, aby skomponować jasny, przyciągający wzrok bukiet, nie musisz wcale się wysilać – po prostu włóż naręcze suszonych kwiatów do pustego wazonu. Dla tych, którzy nie szukają łatwych sposobów, istnieją inne sposoby korzystania z zielnika. Z niego możesz zrobić ciekawy panel, a nawet zdjęcie z wyraźnie zarysowaną fabułą. Wśród kwiatów, które dobrze nadają się do suszenia, można wyróżnić helichrysum, lepiej znany jako immortelle. Najważniejszym składem suszonych roślin mogą być zboża, symbolizujące dobre zbiory i dobrobyt.

Niektóre suszone kwiaty odbarwiają się, nawet jeśli zastosowana zostanie technologia suszenia. Ale to nie jest problem dla prawdziwego mistrza, może albo korzystnie pokonać teksturę wyblakłej rośliny za pomocą odpowiedniej ramy, albo pomalować suszony kwiat w jasnych kolorach. Tworząc bukiet suszonych kwiatów, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad kompozycji – każdy szczegół powinien być odpowiedni, w zgodzie z resztą.

Jak suszyć kwiaty: przegląd prostych sposobów

Jeśli zajmujesz się florystyką lub interesujesz się nowymi rodzajami robótek ręcznych, wcześniej czy później będziesz chciał poznać odpowiedź na pytanie, jak prawidłowo wysuszyć kwiaty zielnika, aby zachowały swój kolor i wyglądały atrakcyjnie. Istnieje kilka rodzajów suszenie kwiatów, wybór optymalnego zależy od cech rośliny. Wśród najprostszych i najpopularniejszych metod suszenia są:

 

papier i prasa – każdy kwiat i ulotka muszą być ostrożnie umieszczone między dwoma arkuszami papieru (odpowiednie są gazety i serwetki); na wierzchu należy umieścić wystarczająco ciężką prasę – drewnianą deskę lub stos książek;

kuchenka mikrofalowa – współczesne szwaczki wolą nie marnować czasu i nie suszyć materiału na przyszłe rzemiosła w kuchence mikrofalowej; zauważ, że ta metoda ma znaczną wadę – podczas ogrzewania płatki kwiatów tracą swój kształt;

papier i żelazo – aby wysuszyć rośliny w ten sposób, musisz umieścić je na kartce papieru i wybrać optymalny reżim temperaturowy; Uwaga: liście mogą stracić swój naturalny kolor.

Na pytanie, jak suszyć kwiaty w domu, wielu odpowiada jednoznacznie – umieszczając kwiatostany między stronami grubej książki. Jednak ta metoda, znana wszystkim, którzy kiedykolwiek musieli zrobić zielnik, jest daleka od zawsze skutecznej i kosztownej – po niewłaściwym użyciu książka stanie się nieodpowiednia do czytania, a umieszczone w niej płatki mogą nie wyschnąć, ale zwilżyć.

Aby zachować suszone kwiaty, ich bukiet nigdy nie powinien być umieszczany w wazonie z wodą. Kompozycja będzie trwać znacznie dłużej w suchym pojemniku – na przykład w koszu. Podkreślamy raz jeszcze, że suszone kwiaty wyblakłe podczas suszenia można pomalować w dowolnym pożądanym odcieniu. Do tych celów odpowiednie są zarówno zwykłe gwasz, jak i specjalne farby w sprayu.

 Jakie suszone kwiaty nadają się do tworzenia bukietów

Jak suszyć kwiaty Profesjonalne kwiaciarnie zawsze mają do dyspozycji suszone kwiaty. Służą do ozdabiania zwykłych kompozycji kwiatowych, a także mogą służyć jako niezależny materiał do tworzenia rzemiosła. Jeśli spojrzysz na słownik kwiatów, zobaczysz, że bukiety suszonych kwiatów mają specjalne znaczenie – są one podawane, jeśli chcą zakończyć związek pięknie i zwięźle. Wybierając technologię suszenia, należy zwrócić uwagę na właściwości kwiatu. Niektóre są bezpretensjonalne i mogą zmienić się w atrakcyjny zielnik nawet pod dużym naciskiem, podczas gdy inne wymagają specjalnego podejścia. Oczywiście róże należą do drugiej kategorii – suszenie delikatnych pąków, aby nie straciły swojego naturalnego piękna, jest bardzo trudne. Jednym z najprostszych sposobów jest zawieszenie róż z pąkami na sznurku. Jednocześnie warto upewnić się, że kwiaty nie stykają się ze sobą i nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.Pomieszczenie, w którym róże są suszone, powinno być wentylowane co najmniej dwa razy dziennie. Cały proces zajmie około dwóch tygodni.

Innym sposobem suszenia róż jest umieszczenie ich w piaskownicy. Przed wykonaniem zabiegu zaleca się przesiać piasek i przytrzymać go nad ogniem przez pewien czas. Róże należy umieścić na piasku z kwiatami do góry, pąki powinny być całkowicie przykryte. Pudełko należy przechowywać w suchym miejscu przez co najmniej trzy tygodnie. Aby usunąć piasek, musisz zrobić w nim dziurę.

Do celów dekoracyjnych rumianek jest również szeroko stosowany, ponadto znacznie łatwiej jest go wysuszyć niż kapryśna róża. Przed suszeniem kwiatostany powinny być starannie przygotowane – oddzielone od łodygi, oczyszczone z resztek ziemi. W żadnym wypadku rumianek nie powinien być suszony na słońcu – może jedynie pogorszyć się pod wpływem światła i ciepła. Pożądane jest przechowywanie kwiatostanów w ciemnym i suchym miejscu – na przykład na poddaszu lub w szafie. Cudowne panele, oryginalne bukiety i niezwykłe zielniki pochodzą z suszonych kwiatów. Ręcznie wykonana dekoracja wnętrz będzie niezapomnianym prezentem, a otrzymane suszone wyslij kwiaty możesz do swoich bliskich.