Zestaw hantli żeliwnych – jak wybrać

Wybór odpowiedniego zestawu hantli żeliwnych jest kwestią indywidualną. Przede wszystkim to jaki zestaw mamy zamiar wybrać powinno zostać określone przez cele jakie chcemy osiągnąć. Czy naszym celem jest progres siłowy? A może interesuje nas fitness i mniejsze wagowo hantle? Czy też wystarczy nam lekki ruch kilka razy w tygodniu dla zachowania zdrowia i smukłej sylwetki?

Zależy też od naszego doświadczenia, które posiadamy na siłowni, czy po prostu przy ćwiczeniach siłowych. Pamiętajmy, aby nie przeceniać swoich możliwości, wykonywać ćwiczenia odpowiednim wagowo ciężarem oraz odpowiednią techniką. Musimy uważać na swoje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Hantle żeliwne jakie możemy nabyć na polskim rynku różnią się głównie między sobą liczbą talerzy żeliwnych (obciążeń żeliwnych) na gryfach metalowych, które także mogą występować w kilku długościach. Najlżejszy zestaw hantli żeliwnych to zazwyczaj hantle żeliwne 2×5 kg (zestaw 10kg), który zapewnia 5 kilogramów ciężaru na każdą rękę, natomiast występują także pojedyncze hantle. Najcięższym, zaś zestawem hantli żeliwnych jest zestaw 2×50 kg (zestaw 100kg). Im większa ilość krążków żeliwnych tym dłuższy gryf jest nam niezbędny do ich pomieszczenia. https://www.sport-blast.pl/hantle-zeliwne

Hantel żeliwny czy hantle żeliwne?

Stając przed wyborem hantli żeliwnych wielu użytkowników siłowni domowych i profesjonalnych zastanawia się czy zakupić jeden hantel żeliwny czy cały zestaw hantli żeliwnych. Pokrótce omówimy ten temat w tym artykule. Zaletami hantli żeliwnych są przede wszystkim kompaktowe wymiary, świetne wykonanie, długowieczność oraz stosunkowo niska cena.

Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest hantel żeliwny lub hantle żeliwne. Jest to sprzęt sportowy, który składa się z obciążenia żeliwnego, gryfów lub gryfu krótkiego do hantli oraz zacisków śrubowych. Hantel żeliwny jak sama nazwa wskazuje jest to pojedyncza sztuka, hantle żeliwne zaś jest to zestaw składający się z dwóch hantli. Wiemy już co jest czym, ale jak dokonać wyboru?

Powinniśmy zacząć od tematu budżetu, jaki posiadamy na zakup tego typu sprzętu. Wybór pojedynczego hantla żeliwnego będzie tańszy. Należy pamiętać jednak, że w momencie chęci zwiększenia ciężaru poprzez zakup kolejnej hantli docelowo zapłacimy więcej, niż za jeden, cały zestaw hantli żeliwnych. Drugim bardzo ważnym aspektem do wzięcia pod uwagę jest to jakie ćwiczenia i w jaki sposób będziemy wykonywać. Posiadając zestaw hantli żeliwnych będzie nam o wiele prościej na równomierny trening całego ciała, będziemy mogli szybciej dokonywać zmian ciężarów (1 hantla lżejsza, druga cięższa). Co w dłuższej perspektywie czasu przełoży się na lepiej wykonany trening siłowy.

Jak widać do tematu hantli żeliwnych można podejść dosyć łatwo. Wybór pomiędzy hantlem żeliwnym, a zestawem hantli żeliwnych jest obarczony celem jaki chcemy osiągnąć i budżetem jaki posiadamy. Dlatego też zastanawianie się nad tym czy kupić tego typu sprzęt sportowy jest tylko stratą czasu ponieważ jak najbardziej WARTO.