Wideorejestratory cieszą się coraz większym powodzeniem wśród kierowców. Zaraz obok nawigacji GPS są jednym z najczęściej wybieranych dodatków do wyposażenia samochodu. Głównym celem ich użycia jest zabezpieczenie w postaci archiwum nagrań w przypadku ewentualnych stłuczek oraz kolizji. Mogą one posłużyć w celu udowodnienia winy, aby nie narażać nas na dodatkowe koszty lub służą jako dowód, gdy ubiegamy się o odszkodowanie. Jak jednak wygląda używanie kamer samochodowych w świetle prawa? Przed czym może ochronić nas ich montaż?
Ochrona samochodu przed kradzieżą
Jedną z nieocenionych zalet, zwłaszcza w przypadku nowszych modeli samochodów, jest ochrona pojazdu przed potencjalną kradzieżą. Wiele modeli kamer posiada automatycznie wmontowany tryb parkingowy, który rejestruje obraz nawet wtedy, gdy silnik nie jest włączony. W przypadku, kiedy posiadamy model bez funkcji parkingowej, warto umieścić go w widocznym miejscu, a sama obecność kamery może zniechęcić potencjalnych złodziei.
Walka z piratami drogowymi
W przypadku, gdy jesteśmy świadkami wyjątkowo brawurowych zachowań na drodze lub jawnego łamania prawa, a nasza kamera zarejestrowała zdarzenie, możemy powiadomić policję o popełnieniu przestępstwa drogowego. Dodatkowym dowodem popierającym nasze zeznania zostanie wówczas nagranie z kamery. Dodatkowo sam fakt, że wideorejestratory zyskują na popularności, motywuje wszystkich uczestników do przestrzegania przepisów, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z konsekwencjami ich łamania.
Kwestie prawne używania kamer samochodowych
Podczas używania kamer samochodowych nasuwa się naturalne pytanie, jakie są granice prawne ich użycia, kiedy następuje naruszenie czyjegoś wizerunku lub w jaki sposób możemy potem nagrania wykorzystać. Istnieje duża liczba krajów, w których używanie kamer samochodowych jest zabronione. Wynika to z faktu, że traktowane są one jako rodzaj monitoringu publicznego, a ten z kolei może być używany tylko i wyłącznie przez określone służby porządkowe. Wynika to głównie z licznych ustaw mających na celu ochronę danych osobowych oraz wizerunku, a kary za łamanie tych przepisów w krajach europejskich sięgają nawet 10-25 tys. euro. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup kamery samochodowej – sprawdź jakie regulacje prawne obowiązują w naszym kraju.
Używanie kamery samochodowej w Polsce – przepisy
W naszym kraju użytek kamer samochodowych nie został do tej pory objęty stosownymi regulacjami prawnymi. Nie oznacza to jednak, że możemy je wykorzystywać w dowolny sposób. Czego zatem nie wolno robić?
- Nie wolno łamać przepisów drogowych w celu nagrania zdarzenia. W przypadku, kiedy nagranie trafi w ręce policji, nagrywający również zostanie ukarany.
- Nie można publikować nagrań z kamery samochodowej w sieci, jeżeli nie zamażemy wcześniej wszystkich elementów, które pozwalają na identyfikację sprawcy. Dotyczy to zarówno twarzy jak i tablic rejestracyjnych.
- Nie wolno utrudniać funkcjonariuszom wykonywania pracy, a także trzeba ich poinformować, że są nagrywani.
Na co pozwala nam używanie kamery samochodowej?
- Nagrania możemy archiwizować, jednak używać ich tylko i wyłącznie na własny użytek.
- Możemy przesyłać nagrania z kamer na policyjną skrzynkę bez zamazywania danych. Jeżeli udało nam się uchwycić rażące łamanie przepisów drogowych, policja ukarze kierowcę stosownym mandatem.
- Możemy używać nagrań jako dowodów we własnej obronie. Na przykład w przypadku, kiedy konieczne jest udowodnienie winy sprawcy wypadku lub ubiegamy się o odszkodowanie.
Używanie kamer samochodowych – podsumowanie
Wideorejestratory zyskują coraz większą popularność. Są świetnym dodatkiem, który możemy wykorzystać na wiele pożytecznych sposobów. Warto jednak mieć na uwadze przepisy, abyśmy nieumyślnie nie złamali prawa i sami nie mieli nieprzyjemności.
Źródło zdjęć: freepik.com