Co to jest psychoterapia i kiedy się ją stosuje?

Psychoterapia to ogólne określenie leczenia problemów ze zdrowiem psychicznym i emocjami poprzez rozmowę z psychiatrą, psychologiem lub innym doświadczonym terapeutą.

Podczas psychoterapii dowiadujesz się o swoim stanie i swoich nastrojach, uczuciach, myślach i zachowaniach. Psychoterapia pomaga nauczyć się, jak przejąć kontrolę nad swoim życiem i reagować na trudne sytuacje dzięki zdrowym umiejętnościom radzenia sobie z problemami.

Co to jest psychoterapia i kiedy się ją stosuje?

Kto może skorzystać z pomocy terapeuty?

Istnieje wiele rodzajów psychoterapii, każda z własnym podejściem do terapii. Rodzaj psychoterapii, który jest dla ciebie odpowiedni, zależy od twojej indywidualnej sytuacji i rodzaju problemów czy stanów emocjonalnych, z którymi się zmagasz. Psychoterapia może być pomocna w leczeniu większości problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym zaburzeń lękowych, fobii, depresji, zaburzeń odżywiania, choroby afektywnej dwubiegunowej, uzależnień, zaburzeń osobowości typu borderline lub osobowości zależnej, schizofrenii i innych rodzajów stanów.

Należy podkreślić, że nie u każdej osoby, która korzysta z psychoterapii, diagnozuje się chorobę psychiczną. Psychoterapia może pomóc w wielu życiowych sytuacjach i problemach, które mogą dotknąć każdego. Na przykład korzystanie z terapii może ci pomóc rozwiązać konflikty ze swoim partnerem, złagodzić niepokój lub stres związany z pracą lub innymi sytuacjami, poradzić sobie z poważnymi zmianami w życiu, takimi jak rozwód, śmierć bliskiej osoby lub utrata pracy. Podczas psychoterapii nauczysz się również, jak radzić sobie z niezdrowymi reakcjami, takimi jak gniew i agresja.

Wiele osób, które są przykładowo przewlekle chore, również może skorzystać z pomocy terapeuty, aby pogodzić się z trwającym lub poważnym problemem zdrowotnym, takim jak cukrzyca, nowotwór lub przewlekły ból. Jeśli potrzebujesz terapii, zajrzyj na stronę https://gabinet-ego.pl. W niektórych przypadkach psychoterapia może być równie skuteczna jak leki, takie jak antydepresanty. Jednak w zależności od konkretnej sytuacji sama psychoterapia może nie wystarczyć do złagodzenia objawów choroby psychicznej. Możesz również potrzebować leków lub innych metod leczenia.