Dlaczego regularna wymiana oleju w silniku się opłaca?

Jak zapewne wiemy na przestrzeni lat wszystko się zmienia i jest to jak najbardziej normalne.

Nie inaczej jest także z samochodami – zmieniają się nie tylko technologie w nich zastosowane, ale również zalecenia producentów, które w praktyce nie zawsze są dobre. Doskonały przykład to chociażby sytuacja, w której dzisiaj zdecydowana większość producentów w dzisiejszych czasach zaleca wymianę oleju w silniku co 30 tyś. Km.

Czy warto słuchać zaleceń producentów?

Oczywiście są osoby, które mimo wszystko będą stosować się do zaleceń producentów jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Z jakiego powodu? Przede wszystkim chodzi o to, że wspomniana wymiana oleju w silniku co 30 tyś. Km to bardzo zły nawyk, bo po takim przebiegu olej silnikowy najzwyczajniej w świecie już dawno traci swoje właściwości, a co za tym idzie nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego smarowania silnikowi przez co ten po prostu się niszczy. Zatem jak widać w kwestii oleju stosowanie się do zaleceń producenta niestety nie jest najlepszym wyborem. Tak naprawdę zawsze będzie to nasza indywidualna sprawa i wcale nie musimy decydować się na taki krok – z powodzeniem możemy wymieniać olej w silniku tak jak to my uważamy za słuszne.
Dlaczego regularna wymiana oleju w silniku się opłaca?

Co daje regularna wymiana oleju?

Być może wiemy o tym, że olej w silniku zapewnia odpowiednie smarowanie, ale nie tylko. W dodatku chłodzi silnik, a także oczyszcza go z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Właśnie z tego względu tak ważne jest to, aby zadbać o jego regularną wyminę, tym bardziej, że nie jest to jakiś bardzo duży koszt. Jeśli chodzi o samą częstotliwość wymiany oleju w silniku to zazwyczaj mechanicy zalecają robić to co 10 – 15 tyś. Km lub raz w roku. Takim postępowaniem na pewno naszemu silnikowi nie zaszkodzimy, a wręcz przeciwnie – będziemy mogli skutecznie wydłużyć jego żywotność, a raczej nam na tym zależy. Wymianę oleju możemy wykonać np. w takim miejscu jak serwis aut japońskich Wrocław, a taka usługa wcale nie jest droga.