Ginekolog NFZ — kiedy odwiedzić i czego się spodziewać?

Ginekolodzy to lekarze specjalizujący się w zdrowiu kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiecego układu rozrodczego. Ginekolog NFZ zajmuje się w swojej praktyce szerokim zakresem problemów, w tym położnictwem, ciążą i porodem, problemami z menstruacją i płodnością, infekcjami przenoszonymi drogą płciową (STI), zaburzeniami hormonalnymi i innymi problemami dotyczącymi chorób i problemów wiążących się z kobiecością. Mówiąc bardzo ogólnie – ginekolog to lekarz, który specjalizuje się w zdrowiu kobiecych narządów. Na skutek coraz większej świadomości medycznej, wiele kobiet zaczyna odwiedzać ginekologa od najmłodszych lat i nadal uczęszcza do poradni zdrowia kobiet również z powodu ogólnych problemów zdrowotnych, które pozornie nie są związane z problemami ginekologicznymi.

Kobietom zaleca się coroczne wizyty kontrolne u ginekologa oraz za każdym razem, gdy mają niepokojące je objawy. Wizyta u ginekologa jest zalecana w celu corocznego badania przesiewowego i za każdym razem, gdy kobieta ma obawy związane z objawami takimi jak ból miednicy, sromu i pochwy lub nieprawidłowe krwawienie z macicy.

W czym może pomóc ginekolog NFZ

Ginekolog NFZ może pomóc w następujących sytuacjach:

 • zagadnienia związane z ciążą, płodnością, menstruacją i menopauzą,
 • planowanie rodziny, w tym antykoncepcja, sterylizacja i przerwanie ciąży,
 • problemy z tkankami podtrzymującymi narządy miednicy, w tym więzadłami i mięśniami,
 • choroby przenoszone drogą płciową,
 • zespół policystycznych jajników,
 • nietrzymanie moczu i stolca,
 • łagodne stany układu rozrodczego, np. torbiele jajników, włókniaki, choroby piersi, owrzodzenia sromu i pochwy oraz inne zmiany nienowotworowe,
 • stany przednowotworowe, takie jak przerost endometrium i dysplazja szyjki macicy,
 • nowotwory układu rozrodczego i piersi oraz nowotwory związane z ciążą,
 • wrodzone nieprawidłowości żeńskiego układu rozrodczego,
 • opieka doraźna związana z ginekologią,
 • endometrioza, przewlekła choroba, która wpływa na układ rozrodczy,
 • choroby zapalne miednicy, w tym ropnie,
 • seksualność, w tym problemy zdrowotne związane ze związkami osób tej samej płci i osób biseksualnych,
 • seksualna dysfunkcja.

Ginekolodzy często oferują zarówno opiekę ginekologiczną, jak i ogólną opiekę zdrowotną, w tym profilaktykę dla kobiet oraz diagnostykę i leczenie problemów, takich jak bóle głowy, bóle krzyża, zmiany nastroju i trądzik.

W jakim wieku przyjmuje ginekolog NFZ

Ginekolog może leczyć dziewczynę lub kobietę w każdym wieku. Najczęściej ginekolog NFZ zaleca rozpoczęcie wizyt w wieku od 13 do 15 lat.

Nawiązanie relacji z lekarzem ginekologii umożliwia dziewczynie lub kobiecie bardziej komfortowe zadawanie pytań na temat menstruacji, seksualności itp., a także zapewnia punkt kontaktu, jeśli objawy wystąpią w przyszłości. Daje również lekarzowi szansę na długoterminowe pokierowanie ogólnym dobrostanem kobiety poprzez doradztwo w ważnych kwestiach dotyczących zdrowia i stylu życia.

To, co dzieje się u ginekologa, zależy od powodu wizyty i sytuacji danej osoby.

Jeśli jest to pierwsza wizyta młodej kobiety, może po prostu porozmawiać z lekarzem, uzyskać ogólne informacje na temat zdrowia i dowiedzieć się, czego się spodziewać w przyszłości.

Przy każdej wizycie u ginekologa warto pamiętać, aby wcześniej przygotować się do przedstawienia możliwie dokładnego opisu swoich problemów zdrowotnych i stylu życia. Daje to ginekologowi lepsze pojęcie o sytuacji pacjentki i pozwala im bardziej Ci pomóc. Badanie ginekologiczne, w tym wymaz cytologiczny, może być niewygodne, ale zwykle nie jest bolesne. Nie ma konieczności woskowania ani golenia przed wizytą.

Zapach ciała jest naturalny. Jeśli wskazuje na problem, ginekolog musi o tym wiedzieć.

Jeśli masz okres, kiedy wizyta jest zaplanowana, możesz kontynuować wizytę, ale może lepiej odłożyć ją, chyba że masz objawy, które wymagają pilnej interwencji.

Najlepiej na 2 dni przed badaniem ginekologicznym unikać aktywności seksualnej, płukania pochwy lub stosowania tamponów. Pacjent może poprosić o przybycie kogoś na wizytę albo w pokoju, albo za drzwiami.