Rozmnażanie konopi indyjskich obejmuje cały cykl wzrostu od posadzenia do zbiorów.
Konopie można uprawiać z nasion lub z fragmentów innej rośliny, jako klon. Ziarna konopi, powstające, gdy pyłek zapładnia roślinę żeńską, są gotowe do sadzenia i wzrostu, gdy tylko pomyślnie wykiełkują lub gdy korzeń przebije się przez nasiono. Chociaż nasiona można sadzić bezpośrednio w ziemi, przed sadzeniem zaleca się wykiełkowanie ich w wilgotnym ręczniku papierowym. Hodowcy domowi często zaczynają od nasion feminizowanych, aby upewnić się, że dorosła roślina jest płci żeńskiej.
W specjalistycznych sklepach online zakupisz ziarna marihuany
Rozmnażanie przez nasiona jest powszechnie znane jako rozmnażanie płciowe i jest często preferowaną metodą uprawy konopi na zewnątrz, ponieważ sprawia, że roślina jest trwalsza. Rośliny rozmnażane drogą płciową mają nie tylko większy potencjał plonów niż klony, ale są również bardziej odporne na szkodniki, choroby i uszkodzenia. Najczęściej wymienianą wadą uprawy roślin z nasion jest niekonsekwencja. Rośliny rozmnażane przez nasiona nie zachowują dokładnego fenotypu lub cech fizycznych i chemicznych rośliny rodzicielskiej. Powoduje to rozbieżności i niespójności w kannabinoidach i terpenach, które hodowcy i konsumenci mogą uznać za niepożądane.
Rozmnażanie bezpłciowe, znane również jako klonowanie, to replikacja pojedynczej rośliny rodzicielskiej poza sposobem rozmnażania płciowego. Klony konopi zazwyczaj zaczynają się od wycięcia stabilnej rośliny matecznej, która prawdopodobnie wyrośnie na podobną genetycznie roślinę w odpowiednich warunkach wzrostu. Głównym celem klona jest odtworzenie i zachowanie tożsamości genetycznej rośliny konopi. Podczas uprawy w dokładnie takich samych warunkach środowiskowych jak roślina mateczna, klon jest nieskończenie bardziej prawdopodobny niż roślina wyhodowana z nasion, aby wykazywać cechy fizyczne rośliny matecznej, a także jej profil kannabinoidowy i terpenowy.
Jeśli jedna jesteś początkującym hodowcą, ziarna marihuany to odpowiednia metoda dla ciebie. Brak różnorodności genetycznej jest korzystny dla hodowców, ale może mieć również katastrofalne konsekwencje. Jeśli rośliny są narażone na niekorzystne warunki środowiskowe, przed którymi nie mają obrony genetycznej, cała uprawa może zostać zniszczona.