Wycena szkód przez rzeczoznawcę samochodowego – cennik

W przypadku kolizji samochodowej, osoba poszkodowana chciałaby uzyskać od ubezpieczyciela jak najwyższe odszkodowanie. Na jakiej podstawie wyceniana jest wartość szkody? To zadanie należy do niezależnego rzeczoznawcy, który pracuje między innymi na zlecenie firm ubezpieczeniowych. Przyjrzyjmy się, na czym dokładnie polega wycena szkód przez rzeczoznawcę samochodowego. 

Kolizja samochodowa – co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie? 

Kiedy wydarzy się kolizja, w pierwszej kolejności należy zgłosić szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Firma ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, najpierw jednak musi określić dokładną kwotę, jaka należy się poszkodowanemu. W tym celu wynajmuje rzeczoznawcę. W przypadku niewielkiej szkody, specjalista może przeprowadzić ekspertyzę na podstawie przesłanych przez poszkodowanego zdjęć. Jeśli uszkodzenia są duże, konieczna jest wizyta rzeczoznawcy. 

Wycena szkód przez rzeczoznawcę samochodowego – na czym polega? 

Aby wycena była zgodna z rzeczywistością, rzeczoznawca wykorzystuje w swej pracy profesjonalne programy do kalkulacji szkód. W programie należy wprowadzić dane pojazdu oraz zaznaczyć wszystkie elementy, które wymagają wymiany. Na podstawie wprowadzonych informacji, aplikacja wykonuje kalkulację szkody. Tego rodzaju programy korzystają z aktualnych baz danych pochodzących z giełd samochodowych oraz udostępnianych przez różnego rodzaju  instytucje. Dzięki temu, kalkulacja jest zgodna z najnowszymi informacjami. 

Wycena szkód przez rzeczoznawcę samochodowego – cennik 

Chociaż najczęściej rzeczoznawca wynajmowany jest przez firmy ubezpieczeniowe, coraz częściej prywatni użytkownicy decydują się na jego usługi. Dzieje się tak w przypadku kiedy klient uważa, że wartość szkody została niewłaściwie oszacowana. Wycena szkód przez rzeczoznawcę samochodowego – cennik może być uzależniony od wielu czynników, między innymi od renomy oraz doświadczenia konkretnego specjalisty. Koszt profesjonalnej kalkulacji wynosi przeciętnie 400- 600 zł.

Kliknij i Sprawdź ofertę niezależnego rzeczoznawcy samochodowego z Instytutu Rzeczoznawstwa Motoryzacyjnego – TB Ekspert.

Samodzielnie wynajęcie niezależnego rzeczoznawcy jest najlepszym rozwiązaniem jeśli uważamy, że kwota oferowana przez ubezpieczyciela jest zaniżona. Niezależny rzeczoznawca samochodowy wykona kalkulację bazując na cenach oryginalnych części samochodowych oraz przeciętnych stawkach za robociznę, dzięki czemu uzyskana wycena będzie wiarygodna i korzystna dla klienta.