W przypadku wyjazdu samochodem na wakacyjny wypoczynek trudno wyobrazić sobie gorszą sytuację niż awaria pojazdu w samym środku podróży. Jeżeli problemem jest przebita opona, to można w dosyć prosty sposób wymienić je samemu. Oczywiście, jeżeli posiada się koło zapasowe oraz niezbędny do jego wymiany sprzęt.
Lewarek samochodowy jest narzędziem, które pozwala unieść część podwozia auta na stosunkowo niewielką wysokość. Wystarczy ona jednak do swobodnej wymiany koła podczas krótkiego postoju. Lewarek co prawda nie należy do obowiązkowego wyposażenia, jednak doświadczenie pokazuje, że warto go posiadać w swoim samochodzie. W ten sposób można uniknąć wielu nerwów i straconego czasu w najmniej odpowiednim momencie.
Rodzaje lewarków samochodowych
Podnośnik trapezowy jest prawdopodobnie najpowszechniejszym typem lewarka. Jest on bardzo poręczny, dzięki czemu nie będzie zabierał zbyt wiele miejsca w aucie. Waży również niewiele, więc po złożeniu można go umieścić w bocznej ściance bagażnika. Jego konstrukcja sprawia, że jest to urządzenie niezawodne, a do podniesienia auta wystarczy użycie jedynie odrobiny siły.
Kolejnym rodzajem lewarka jest podnośnik hydrauliczno-słupkowy. Jego główną zaletą jest potrzeba użycia jeszcze mniejszej ilości siły podczas podnoszenia samochodu, dzięki czemu coraz częściej zastępuje podnośnik trapezowy. Dodatkową zaletą tego rodzaju sprzętu są jego niewielkie rozmiary.
Pozostałe rodzaje lewarków to:
- podnośnik hydrauliczny typu żabka,
- podnośnik łańcuchowy.
Ze względu na gabaryty oraz masę tych sprzętów, nie sprawdzą się jako sprzęty wożone w bagażniku. Są to urządzenia, które stosuje się w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Na potrzeby zwykłego auto osobowego w zupełności wystarczą podnośniki trapezowe oraz hydrauliczno-słupkowe.
Jaki lewarek kupić?
Podczas wyboru konkretnego produktu warto zapoznać się opiniami na jego temat, które widnieją w internecie. Wybrany sprzęt powinien być niewielkich rozmiarów oraz wytrzymały, przy czym należy pamiętać, że wraz ze wzrostem jakości materiałów użytych podczas jego produkcji zwykle wzrasta również jego cena. Pomimo tego warto zainwestować w dobry jakościowo lewarek, ponieważ prawdopodobnie nie będzie on używany szczególnie często, dzięki czemu będzie stanowił zakup na lata. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na parametry urządzenia, które podaje producent, aby nie wystawiać tego sprzętu na obciążenia, do których nie został przewidziany. W ostateczności, w przypadku wątpliwości co do wyboru odpowiedniego lewarka, można poradzić się mechaników z pobliskiego warsztatu samochodowego, którzy zwykle dysponują wiedzą na ten temat.
Lewarek samochodowy jest niezwykle przydatnym urządzeniem, które pozwala zaoszczędzić wielu kłopotów. Co prawda, nie korzysta się z niego zbyt często, to jednak znajdziemy się w sytuacji, podczas której trzeba użyć lewarka, to jego zakup okazuje się strzałem w dziesiątkę. Ceny lewarków zaczynają się już od 50 zł, co nie jest zbyt wygórowaną kwotą za ratunek wakacyjnych podróży.