Czasami dochodzi do sytuacji, w której prawnik musi wytłumaczyć swojemu klientowi, dlaczego wskazane jest spróbowanie negocjacji przed rozpoczęciem postępowania sądowego.
Jednak zdarza się, że kompromis pomiędzy skłóconymi stronami jest po prostu niemożliwy lub postanowienia nie są zadowalające. Jeśli proponowane zadośćuczynienie jest nieproporcjonalne w stosunku do kwot faktycznie będących przedmiotem roszczenia, prawdopodobnie dojdzie do procesu. Czasami po prostu nie da się rozwiązać sprawy w drodze negocjacji, ponieważ obie strony nie zamierzają pójść na kompromis na polubownej drodze. W takim przypadku rozsądna może być po prostu próba rozstrzygnięcia sporu na drodze sądowej, ponieważ negocjacje mogą być bezcelowe i są dla klienta stratą czasu i pieniędzy. Ponieważ jednak negocjacje wymagają jakiejś formy kompromisu, niezwykle ważne jest, aby określić, co mogłoby się wydarzyć, aby strony doszły do porozumienia. Może to również nie być właściwy moment na negocjacje, ponieważ zatarg jest zbyt skomplikowany i zacięty. Dzieje się tak nie tylko podczas spraw dotyczących problemów rodzinnych, ale także w biznesie, ponieważ właściciele firm także mogą do pewnych kwestii podchodzić emocjonalnie.
Oczywiście podjęcie decyzji, kiedy walczyć, a kiedy rozwiązać spór na drodze mediacji, jest trudnym wyzwaniem w każdych okolicznościach.
Prawnik zajmujący się rozwodami może również udzielić klientowi niezbędnych wyjaśnień i pomóc w negocjacjach oraz wytłumaczyć, dlaczego warto pójść na kompromis w pewnych kwestiach. W miarę możliwości najlepiej zdać się na wiedzę doświadczonego prawnika, który zna się na sztuce negocjacji i będzie występował w imieniu klienta. W wielu skomplikowanych sporach może udzielić pomocy kancelaria prawna, która zatrudnia adwokatów. Nie ma lepszego sposobu, aby przekonać się, kiedy negocjacje mogą być owocne lub kiedy najlepiej jest walczyć w sądzie, niż przeżyć to doświadczenie dziesiątki razy i zobaczyć wyniki swoich działań, a takie właśnie doświadczenie mają adwokaci.