Czym jest wyrok nakazowy?

Istnieje wiele przypadków, gdzie osoby zatrzymane za jazdę po alkoholu nie stawiają się później na salę sądową. Wiele osób uważa, że takie działanie pozwoli nam uniknąć kary. Jest to jednak bardzo błędny sposób myślenia, ponieważ dzisiaj możemy zostać skazani bez rozprawy czy nawet bez naszego uczestnictwa w sprawie. Czasy się po prostu zmieniły, dzisiaj kodeks postępowania karnego dopuszcza możliwość wydania wyroku nakazowego. W takiej sytuacji sąd nie jest zmuszony do informowania osoby oskarżonej o toczącej się rozprawie. Wszystko odbywa się bardzo szybko i często za zamkniętymi drzwiami. Wyroki w tego typu sprawach zazwyczaj zapadają jeszcze tego samego dnia, a sam zainteresowany dowiaduje się o wszystkim dopiero po fakcie.

W sądzie wszyscy jesteśmy równi

Oczywiście, nawet jeśli takowy wyrok rzeczywiście będzie miał miejsce, to osoba przyłapana na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu może odwołać się od takiego wyroku. Wiele zależy od wagi popełnionego występku. Jeśli było to jawne przestępstwo, to wówczas możliwości odwołania są bardzo znikome. Co innego, jeśli popełniliśmy jedynie drobne wykroczenie, o czym świadczył bardzo niski poziom alkoholu w naszej krwi. W takich sytuacjach mamy o wiele więcej możliwości i nasze odwołanie częściej zostanie pozytywnie rozpatrzone. W najgorszym wypadku decyzja o karze zostanie po prostu podtrzymana, ale bez ryzyka zwiększenia kary. Dla wielu osób to bardzo ważna informacja, zwłaszcza jeśli wcześniej byli już karani za podobne wykroczenia. Warto jednak mieć nieskazitelną kartotekę, przy ogłaszaniu wyroku, sędzia kieruje się wcześniejszą karalnością, bądź niekaralnością w zależności od tego kara może być adekwatnie mniejsza. W przypadku gdy nie byliśmy wcześniej notowani, za tego typu wykroczenia sędzia wyznaczy jedynie karę, która będzie miała wydźwięk edukacyjny.

Lepiej nie być karanym

W przypadku gdy dana osoba została już kiedyś złapana w podobnej sytuacji, mniejsza kara raczej nie wchodzi w grę. Osoby muszą się liczyć nawet, z tym że grzywna za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu skończy się maksymalnie możliwą karą, czyli 5000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres trzech lat. Zazwyczaj takie wyroki zapadają jedynie w skrajnych sytuacjach, kiedy to osoba prowadząca samochód pod wpływem alkoholu zostaje złapana po raz kolejny, zwłaszcza w czasie gdy odbywa już podobną karę. Sędziowie bywają wtedy bezlitośni, ponieważ pijani kierowcy zawsze stanowią zagrożenie dla innych osób znajdujących się na ulicy czy ogólnie w ruchu drogowym. Wyroki nakazowe to bardzo często kara pokazująca innym osobom, że prowadzenie pod wpływem działania alkoholu, może mieć fatalne skutki. W wielu przypadkach jest to nic innego jak prawna pokazówka dająca do zrozumienia, że nikt dzisiaj nie jest bezkarny. W sprawach mniejszej wagi po prostu nie opłaca się przeprowadzać całej rozprawy, dlatego wyrok zostaje ogłoszony bez konieczności obecności obu stron. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie wsiadać do samochodu, gdy wypijemy za dużo alkoholu.

Dowiedz się więcej na stronie https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/wyrok-nakazowy-za-jazde-po-alkoholu-jak-wniesc-sprzeciw/