Jak dbać o samochód zimą?

Sezon zimowy potrafi być bardzo uciążliwy dla pojazdów mechanicznych oraz ich właścicieli.

Problematyczne są bowiem trudne warunki drogowe oraz bardzo niskie temperatury, które wpływają negatywnie na wiele elementów silnika, karoserii czy też kabiny pasażerskiej. W związku z tym należy odpowiednio dbać o samochód zarówno zimą, jak i przed rozpoczęciem tego sezonu. Dzięki temu pojazd nie będzie narażony na uszkodzenia, problemy z uruchomieniem oraz jazdą. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat najważniejszych zasad dbania o pojazd w porze zimowej.

Pielęgnacja wewnętrzna i zewnętrzna pojazdu

W porze zimowej, warto raz na jakiś czas umyć samochód po to, aby pozbyć się różnych zanieczyszczeń i soli drogowej, która powoduje powstawanie korozji. Dlatego właśnie istotną sprawą jest umycie pojazdu, jednak dobrze jest to robić w okresach zimowych, gdy panują dodatnie temperatury, a najlepiej jest umyć pojazd i zamknąć go w garażu, w którym utrzymywania jest temperatura powyżej 0 stopni Celsjusza. W ten sposób można uniknąć zamarznięcia wody na powierzchni pojazdu.

Bardzo ważna jest dbałość o wnętrze pojazdu. Warto usunąć z niego wszelkiego rodzaju poduszki, koce, welurowe dywaniki oraz inne elementy, które mogą pochłaniać wilgoć, o którą łatwo w porze zimowej. Regularne czyszczenie dywaników gumowych oraz stosowanie pochłaniaczy wilgoci pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których woda zgromadzona w aucie zaczyna parować i doprowadza do zamarznięcia szyb od wewnątrz, powodując problemy z widocznością i opóźniając ruszenie z miejsca do czasu zeskrobania lodu lub jego usunięcia przez dmuchawę.

Istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie auta do sezonu. Warto dokonać dokładnego przeglądu w porządnej stacji kontroli, takiej jak na przykład http://skpautometr.waw.pl. Dzięki temu można wykryć ewentualne usterki i różne mankamenty, które mogą o sobie bardzo mocno dać znać w sezonie zimowym (np. zużyty akumulator, zużyte opony zimowe, problemy z hamulcami, niska jakość i poziom płynów eksploatacyjnych, itp.).