Każdy akumulator wymaga wymiany po określonym czasie użytkowania. Jednak wielu kierowców ma problem z wyborem odpowiedniego modelu, tym bardziej że w ofercie rynkowej dostępnych jest kilka rodzajów o różnych parametrach. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo dobrać akumulator do samochodu osobowego, aby być zadowolonym z zakupu i jednocześnie nie przepłacić.
Pierwsza zasada – kierujemy się zaleceniami producenta
Akumulatory samochodowe mogą mieć charakter obsługowy lub bezobsługowy. Z tym pierwszym typem wiąże się konieczność uzupełniania elektrolitu, jednak obecnie w zasadzie został wyparty przez modele bezobsługowe. Przy zakupie odpowiedniego akumulatora należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, więc przydaje się instrukcja obsługi pojazdu. Jeżeli nie chcemy się zagłębiać w kwestie techniczne, to zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowca albo skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki internetowej. Najważniejsze, aby kupować akumulator zgodnie z zaleceniami producenta.
Druga zasada – sprawdzamy, jaki akumulator jest optymalnym wyborem
Kluczowe znaczenie ma wiek naszego pojazdu. Najstarsze modele mogą być wyposażone w tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe lub EFB. W takiej sytuacji nie ma żadnego uzasadnienia montowanie w nich wydajniejszej baterii AGM. Jej żywotności może zaszkodzić zarówno zbyt niskie napięcie ładowania, jak i za wysoka temperatura panująca w komorze silnika.
Z kolei samochody wyposażone w system start-stop czy wiele zaawansowanych technologicznie odbiorników prądu potrzebują dedykowanych im akumulatorów AGM lub ECM. Takie modele baterii można stosować także w pojazdach z napędem hybrydowym. W tym przypadku zupełnie się nie sprawdzą tradycyjne akumulatory samochodowe starszego typu, które szybko nadawałyby się do wymiany.
Trzecia zasada – kontrolujemy parametry
Szczególnie wysokich parametrów w zakresie prądu rozruchowego wyrażonego w amperach oraz pojemności baterii podawanej w amperogodzinach wymagają silniki dieslowskie. Wynika to z potrzeby dość dużej ilości energii do rozruchu w krótkim czasie. Pojemność akumulatora wybieramy jak największą, ale oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Za wysoka powoduje niedoładowanie baterii i skraca jej żywotność.
Ponadto zwróćmy też uwagę na rozmiary akumulatora oraz jego biegunowość.