Posiadanie samochodu wiąże się z wieloma obowiązkami, a oprócz corocznych przeglądów czy dokonywaniu napraw, równie ważne jest, by regularnie pojazd czyścić. Chodzi tutaj nie tylko o zachowanie higieny, ale też o bezpieczeństwo oraz zdrowie. Tylko jak się tym zająć? Jak czyści się tapicerkę, klimatyzację czy silnik?
Na czym polega czyszczenie samochodu?
Mówiąc o czyszczeniu samochodu, najczęściej mamy na myśli wizytę w myjni lub własnoręczne umycie karoserii i wszystkich zewnętrznych elementów. Oczywiście w ten sposób auto będzie wyglądać dobrze, ale nie można zapomnieć także o jego wnętrzu. Tapicerka po pewnym czasie zacznie się brudzić, mogą pojawić się resztki jedzenia czy plamy, konieczne jest też wyczyszczenie poszczególnych elementów samochodu i jego układów, jak choćby klimatyzacji czy silnika. Trzeba tylko wiedzieć, jak się za to zabrać.
Jak wyczyścić klimatyzację?
Dlaczego w ogóle powinno się czyścić klimatyzację? Powód jest prosty – odpowiada ona za dostarczanie do wnętrza pojazdu świeżego i czystego powietrza i po pewnym czasie może, jak każdy inny układ, ulec zabrudzeniu. To może doprowadzić do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni, które siłą rzeczy będziemy potem wdychać, a to stanowi już pewne zagrożenie dla zdrowia. Potrzebne może być więc ozonowanie i odgrzybianie, przyda się też wymiana filtra. Można także wykorzystać do czyszczenia specjalnych rozpylaczy, pianki czy jonizatorów. Na czym polega ozoznowanie, odgrzybianie klimatyzacji wyjaśnia motostyle.pl i podpowiada, jak często należy to robić.
Jak czyścić tapicerkę samochodową?
Czyszczenie tapicerki może odbyć się na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich, najszybszym i najprostszym jest odkurzanie. Na rynku można znaleźć całkiem sporo odkurzaczy samochodowych. Niektórzy decydują się też na pranie tapicerki w domu, co jednak nie jest łatwe i wymaga czasu oraz cierpliwości. Częściej można spotkać się z oddaniem tapicerki do prania zakładowi, który się w tym specjalizuje. Jeżeli mamy tapicerkę ze skóry, dodatkowo należy przy jej praniu, wykorzystywać specjalne produkty przeznaczone do tego rodzaju materiału. Na rynku dostępne są też środki do czyszczenia w sprayu, piance, a także odplamiacze, dzięki którym można miejscowo dokonać mycia.
Jak wyczyścić silnik w samochodzie?
Ktoś mógłby zadać pytania – a po co w ogóle czyścić silnik? Otóż właśnie nie chodzi tylko o estetykę, ale też o to, by mógł on prawidłowo działać. Oczywiście należy podejść do sprawy rozważnie, by wiedzieć czym i jak to zrobić, aby nie doszło do uszkodzeń. Poza tym, na czystym silniku o wiele łatwiej dostrzec pojawiające się nieprawidłowości, a to już ma znaczenie przy diagnostyce i naprawach.
Pod tym względem o wiele łatwiej czyści się Diesla niż samochód benzynowy. W tym drugim przypadku trzeba bardziej uważać, by przypadkowo nie doszło do spięcia w elektryce. Na rynku na szczęście dostępne są specjalne preparaty do mycia silników. Trzeba zabezpieczyć układ elektryczny, a także filtr powietrza i układ dolotowy, a także wszelkie prace konserwacyjne wykonywać na ostudzonym silniku.