Polacy coraz chętniej sprowadzają auta z zagranicy, szczególnie modele nietypowe, luksusowe. Jakie samochody opłaca się kupować w ten sposób oraz z jakimi formalnościami jest to związane? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Skąd Polacy sprowadzają samochody?
Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej sprowadzanych do Polski aut pochodzi z Niemiec – to niezmiennie ok. 40-45% wszystkich kupionych za granicą samochodów. Inne europejskie kraje, które wiodą prym w tym zakresie, to Francja, Wielka Brytania, Belgia oraz Holandia. Większe zainteresowanie brytyjskimi pojazdami można zauważyć, odkąd w Polsce zmieniły się przepisy dotyczące m.in. zamiany kierownicy (teraz już nie jest to obowiązkowe, kierowca może prowadzić po „niewłaściwej”, czyli prawej stronie).
Samochody sprowadza się też z Japonii (realnie.pl), zwłaszcza wersje luksusowe, a także old- i youngtimery. Tutaj koszty transportu, całej transakcji są dużo wyższe, dlatego nieopłacalny byłby zakup aut z niższej lub średniej półki.
Jak sprowadzić auto z zagranicy?
Choć auta z zagranicy zwykle bywają tańsze, niż te dostępne w polskich salonach bądź ogłoszeniach z rynku wtórnego, musisz wziąć pod uwagę wszystkie formalności oraz koszty z tym związane. O czym pamiętać?
Zacznijmy od tego, że umowę kupna-sprzedaży warto sporządzić w dwóch językach – jedna z wersji powinna być w języku polskim, inaczej konieczne będzie tłumaczenie przysięgłe, co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Przy czym nie da się już tego uniknąć przy dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu.
W zależności od tego, skąd sprowadzasz samochód, możesz nim przyjechać osobiście, wynająć lawetę lub opłacić transport morski. Decydując się na pierwszą opcję, musisz dopełnić formalności związanych z wydaniem krótkoterminowych tablic celnych, eksportowych. Nie masz na to czasu lub możliwości, aby dopilnować wszelkich spraw w zagranicznym urzędzie? Wynajmij lawetę. Natomiast w przypadku auto sprowadzanych z Japonii, innych krajów azjatyckich, bądź krajów arabskich (popularny jest Dubaj), konieczne jest zamówienie oraz opłacenie transportu morskiego. Najczęściej w tym celu korzysta się z usług zewnętrznych firm, które specjalizują się w sprowadzaniu aut z zagranicy.
W Polsce musisz opłacić akcyzę, a także dokonać rejestracji pojazdu – proces ten jest droższy, niż wtedy, gdy kupujesz auto krajowe.
Jakie auta są sprowadzane z zagranicy?
W czołówce najchętniej sprowadzanych marek z zagranicy znajduje się Volkswagen, Opel oraz Ford. Jeśli chodzi o konkretne modele, to popularnością cieszy się m.in. Volkswagen Golf (to dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem), Audi A4, Opel Astra, BMW 3 czy Volkswagen Passat.
Sporo zależy od tego, z jakiego rynku pochodzą samochody. Przedstawione modele, to najczęściej pojazdy z Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Z USA do Polski chętnie sprowadzane są klasyki, a w szczególności amerykańskie modele, niedostępne na rynku europejskim. Nierzadko to pojazdy uszkodzone, które zostały znalezione na… złomowiskach samochodowych.
Natomiast z Japonii, jak już wspominaliśmy, chętnie sprowadza się auta luksusowe takich marek jak Lamborghini, Maserati czy Porsche. Oprócz tego kupowane są droższe modele BMW, czy Mercedesa.