Wszystko co powinieneś wiedzieć o naprawie silników

Silnik samochodu zużywa się w ciągu jego eksploatacji. Jest to rzecz naturalna. Jednak pewne praktyki jak nieprawidłowe użytkowanie czy brak systematycznych wymian oleju silnikowego mogą znacznie przyspieszyć proces zużycia jednostki napędowej.

Skąd wiadomo, że silnik wymaga naprawy?

Na to, że silnik naszego auta potrzebuje naprawy wskazują następujące objawy:
– silnik nadmiernie pobiera olej
– zwiększa się zużycie paliwa
– silnik pracuje głośniej niż zwykle oraz nierówno
– pojawiają się problemy z rozruchem silnika
– z rury wydechowej wydobywa się niebieski dym.

Jeśli zaobserwujemy któryś z powyższych symptomów w pracy silnika naszego auta, lepiej ich nie ignorować i udać się szybko do dobrego warsztatu samochodowego jak https://nowymotor.pl/. Im szybciej wykryta i naprawiona usterka, tym mniejsze ryzyko poważnej awarii silnika lub jego całkowitego zniszczenia.

Coś złego dzieje się z silnikiem – od czego zacząć?

Naprawę silników najlepiej jest powierzyć dobremu specjaliście. Jeśli nie mamy zaufanego mechanika warto poprosić znajomych czy rodzinę o rekomendacje. Naprawa jednostki napędowej to poważna i kosztowna inwestycja, chcemy więc oddać samochód w pewne ręce.

Na początek mechanik powinien przeprowadzić wstępną diagnozę silnika np. w ramach badania technicznego. Mechanik powinien wówczas zbadać ciśnienie sprężania oraz dokonać pomiaru ciśnienia oleju. Jeśli skarżymy się na hałas i stukot podczas rozruchu silnika, mechanik powinien także spróbować określić przyczynę tego objawu. Taka wstępna diagnoza powinna dać nam ogólną perspektywę na to, co dolega silnikowi i na czym powinna skupić się jego naprawa.

Jak wygląda naprawa generalna silnika?

Naprawa silników zaczyna się od jego wymontowania z pojazdu. Dopiero wtedy można dokładnie określić na czym polega problem i jak jest rozległy. Przy prawidłowych wymiarach cylindrów podczas tego typu operacji wymienia się pierścienie tłoka i wykonuje honowanie cylindrów. Kiedy jednak wymiary cylindrów przekraczają dopuszczalne granice, wykonuje się ich przetaczanie, a tłoki wymienia się na nadwymiarowe. Poza tym wymienia się zużyte panewki główne i panewki korbowodowe. Korzystając z okazji wymienia się także szereg innych części jak paski klinowe, uszczelniacze zaworów, świece, olej. Jak widać silnik przechodzi gruntowny remont.

Ile może wynosić koszt naprawy silnika?

Koszt remontu silnika uzależniony jest od rodzaju usterki i jej zakresu oraz typu, modelu i wieku samochodu. Poza tym na cenę naprawy składają się także koszty części i materiałów eksploatacyjnych oraz, oczywiście robocizna.
Warto poprosić mechanika o wstępną wycenę naprawy i oszacowanie jak długo będziemy pozbawieni samochodu, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki.