Co warto wymienić po zakupie używanego samochodu?

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość osób jeżdżących samochodem bierze pod uwagę jedynie opcję jego zakupu z drugiej ręki. O ile kupowanie różnego rodzaju używanych sprzętów często budzi w nas opór, o tyle zakup samochodu, którym jeździli inni, jest czymś zupełnie naturalnym. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak trzeba mieć świadomość, że z taką decyzją wiąże się wiele wydatków, m.in. ze względu na konieczność wymiany niektórych części.

Co warto wiedzieć, kupując używany samochód?

Zakup używanego samochodu jest zdecydowanie trudniejszy niż kupno nowego pojazdu prosto z salonu. Przede wszystkim należy w miarę możliwości sprawdzić, czy informacje, które na jego temat podaje sprzedawca, są zgodne z prawdą. Bardzo ważne jest również to, by dobrze ocenić stan techniczny samochodu. Jeśli masz zamiar nabyć auto z rynku wtórnego, to koniecznie przeczytaj na ten temat jak najwięcej artykułów, kupno nowego samochodu opisano na mangopress.pl.

Poza stanem technicznym istotne są również takie kwestie, jak ważność ubezpieczenia OC. Jeśli właściciel chce, aby nabywca wypowiedział trwającą polisę, powinien zastrzec to w umowie. Poza regulacją spraw związanych z ubezpieczeniem, należy pamiętać także o zarejestrowaniu samochodu oraz zapłaceniu podatku PCC.

Co trzeba wymienić po zakupie używanego samochodu?

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, gdy kupimy używany samochód, jest wymiana płynów eksploatacyjnych. Nie jest to duży koszt, olej silnikowy kosztuje od 25 do 50 złotych za litr, natomiast wymiana oleju oraz filtra to dodatkowe 60-80 zł. Wymienić należy także płyn chłodniczy. Warto to zrobić, gdyż właściwości płynu chłodniczego ulatniają się z czasem, a nie możemy mieć pewności co do tego, kiedy był on wymieniany przez poprzedniego właściciela. Kolejnym płynem, który należy wymienić po zakupie używanego auta to płyn hamulcowy. Jest to koszt mniej więcej 20-40 złotych.

Po wymianie płynów przychodzi czas na wymianę filtrów. Chodzi tutaj o filtr paliwa, filtr powietrza oraz filtr kabinowy.

Na jakie części w samochodzie używanym warto zwrócić uwagę?

W związku z eksploatacją samochodu, poszczególnego jego części zużywają się i psują, co jest zupełnie naturalne. Kupując używany samochód, należy więc mieć na uwadze, że niektóre jego części mogą wymagać remontu. Jedną z nich jest zawieszenie, a konkretnie takie elementy, jak sworznie wahacza, łączniki, amortyzatory oraz sprężyny. Szczególną uwagę należy zwrócić także na świece zapłonowe, a także napęd rozrządu.

Jak widać, kupując używany samochód, trzeba pamiętać o bardzo wielu kwestiach, a także doliczyć do ceny samego pojazdu koszty związane z jego remontem. Jeśli samochód jest bardzo dobrze zachowany, ma mały przebieg, to możemy liczyć na to, że nie będziemy musieli „wkładać” w niego zbyt dużej sumy pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że używane auto to zawsze w pewnym stopniu ryzyko. Jeśli nie znamy się zbyt dobrze na autach, warto poprosić o pomoc znajomego mechanika, który razem z nami obejrzy pojazd przed zakupem i doradzi nam, co powinniśmy zrobić.