Kardiolog Warszawa – kiedy warto się do niego udać?

Żyjemy coraz intensywniej, córa szybciej i … coraz bardziej niezdrowo. Pomiędzy nowymi przygodami, zajęciami, pracą i przyjemnościami gubimy dodatkowe godziny snu, czas na aktywność fizyczną, a nawet na przygotowywanie zdrowych posiłków. Diabetolog, kardiolog i onkolog to niestety specjalizacje, które cieszą się rosnącą popularnością.

Jaki tryb życia zaleca kardiolog z Warszawy?

Przede wszystkim zrównoważony. Wszystko jest dla ludzi, jednak w nadmiarze po prostu szkodzi. Czy trzeba od razu rezygnować z fast foodów i już nigdy nie zjeść zapiekanki? Nie w tym rzecz. Fast food to przede wszystkim puste kalorie, mnóstwo niezdrowych tłuszczów nasyconych, cukru, soli i wzmacniaczy smaku. Do tego bułka z białej mąki, tłusty ser z uzależniającą kazeiną, a często także smażone na głębokim tłuszczu frytki popijane colą. Jeśli jesteś superzdrowy i dbasz o regularna aktywność fizyczną, wtedy raz na jakiś czas (ale naprawdę bardzo rzadko) można coś takiego w drodze wyjątku zjeść, jednak ten typ jedzenia jest tak uzależniający, że najczęściej wpadamy w pułapkę i jemy znacznie więcej niż zakładaliśmy. Kubki smakowe szaleją, a zapach kusi. Nie pomagają billboardy na drodze zachęcające do niespodziewanego lunchu.

Możesz sobie wyobrazić, co to znaczy dla organizmu – takie jedzenie jest dla nas ja tykającą bomba z opóźnionym zapłonem. Jedzenie takiego zestawu zniszczenia czego oznacza bardzo szybko hiperinsulinemię, później niepostrzeżenie cukrzycę i problemy z sercem. Cały organizm się rozregulowuje. Jeśli dodasz do tego kilka kaw dziennie, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej i brak odpowiedniej ilości snu, katastrofa gotowa, a już na pewno czeka Cię wizyta u kardiolog Warszawa, bo po prostu Twoje serce będzie narażone na zbyt wiele szkodliwych czynników i z dużą dozą prawdopodobieństwa zacznie się buntować.

Przygotowuj posiłki samemu, a będziesz wiedzieć, z czego są zrobione. Jedz jak najwięcej warzyw i owoców, na śniadanie zjadaj zdrową owsiankę, a każdy dzień zaczynaj i kończ szklanką wody. Pamiętaj o tym, by jeść zdrowe tłuszcze (awokado, nasiona słonecznika, pestki z dyni, oliwki, oliwa z oliwek, olej z lnu, olej z pestek dyni) oraz odpowiednią ilość białka. Pij też dużo wody i pamiętaj o tym, że Słońce doda Ci więcej energii niż filiżanka kawy. Zadbaj o to, by w Twoim życiu pojawiła się umiarkowana aktywność fizyczna. To nie musi być super trening. Wystarczy, że codziennie pójdziesz na żwawy spacer, zrezygnujesz z samochodu na rzecz roweru lub z windy na rzecz schodów. Ważne jest to, by ruszać się codziennie.

Kardiolog Warszawa – kiedy koniecznie trzeba udać się na wizytę

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków. Nawet jeśli już odczuwasz dolegliwości związane ze swoimi zaniedbaniami. Jeśli odczuwasz bóle w klatce piersiowej, miewasz duszności, omdlenia lub kołatanie serca – koniecznie odwiedź kardiologa z Warszawy lub innego bliskiego miasta. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i zleci odpowiednie badania. Nie zawsze objawy świadczą o poważnej chorobie, jednak w przypadku serca, lepiej dmuchać na zimne, szczególnie jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby serca, cukrzyca, czy otyłość.

Nie bagatelizuj też objawów, które mogą świadczyć o zawale serca. Nie zawsze jest to ból w mostku, czasem jest to ból lewej ręki, innym razem paląca zgaga. Obserwuj swój organizm, reaguj adekwatnie i od razu. Z sercem nie ma żartów. Jeśli czujesz jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o zawale, nie wahaj się, dzwoń po karetkę – szybka reakcja lekarzy zagwarantuje Ci szybki powrót do zdrowia bez komplikacji.

Jeśli czujesz, że masz zaburzenia akcji serca, utrzymujące się podwyższone ciśnienie, duszności lub czujesz się po prostu źle, poszukaj koniecznie pomocy u specjalisty. Zdecydowanie lepiej odwiedzić kardiologa „niepotrzebnie”, niż nieumyślnie doprowadzić do zawału lub udaru i stracić pełna sprawność życiową, lub nawet życie. Jeśli nie chcesz od razu iść do kardiologa, lekarz rodzinny osłuchać Cię, w razie potrzeby zrobi badania krwi lub EKG i skieruje do specjalisty.