Co zrobić ze starym samochodem?

Masz stary samochód i zastanawiasz się nad wymianą na nowy? To poważna decyzja, która jednak wiąże się jednocześnie z pytaniem o to, co zrobić z pojazdem, którego już się nie chce? Sprzedać, oddać, a może zezłomować?

Co zrobić ze starym autem?

Planując wymianę pojazdy, zazwyczaj skupiamy się na tym, jaką markę i model chcemy mieć oraz na kosztach związanych z samym zakupem. Jednak pozostaje jeszcze pytanie, co zrobić z samochodem, którym jeździło się do tej pory. Rozwiązań na to jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich to sprzedaż, czyli najbardziej klasyczne rozwiązanie. Auto można także oddać do kasacji i poddać je recyklingowi, a także po prostu oddać, na przykład komuś z rodziny. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

Jak sprzedać stary samochód?

Jeżeli chcemy się pozbyć starego pojazdu, a jest on jeszcze w na tyle dobrym stanie, że mógłby spokojnie jeździć po drodze, można go po prostu sprzedać. Jest to jednocześnie jedna z najczęściej wybieranych opcji, ponieważ w ten sposób nie tylko uwalniamy się od pojazdu, ale jeszcze na tym zarabiamy, a pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel np. kupić nowe cztery kółka. Najłatwiej ogłoszenie wystawić w sieci, a jak sprzedać auto przez internet doradza noy.pl. To jedno z powszechniejszych rozwiązań, ale nie jest jedyne.

Oddanie auta do kasacji i recyklingu

Oddanie samochodu na złomowisko to także pewna forma zarobku. Takich usług na rynku można znaleźć wiele, a w zależności od stanu technicznego pojazdu i kilku innych czynników można z tego tytułu uzyskać całkiem niemałe kwoty. Auta najczęściej rozbierane są później na części lub niszczone, ale to, co dzieje się z nimi potem, nie musi nas już zbytnio obchodzić. Autokasacja to rozwiązanie przede wszystkim dla pojazdów uszkodzonych, których naprawa byłaby zbyt kosztowna, a ich sprzedaż innym użytkownikom jest właściwie niemożliwe.

Może oddać auto komuś w rodzinie?

Jeżeli samochód jest jeszcze na chodzie, a nie bardzo chcemy lub możemy go sprzedać, można jeszcze pomyśleć nad jego oddaniem komuś z rodziny. Bywa tak, że rodzice oddają stary pojazd swoim dzieciom, ale nie tylko. Wówczas auto wciąż pozostaje q „rodzinie” i może być użytkowane przez jakiś czas. Dopiero później będzie można było z nim zrobić coś więcej – sprzedać lub zezłomować, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Czy można samodzielnie rozebrać samochód na części?

W teorii jest to możliwe, w praktyce – nielegalne. Jeżeli samochód jest nam już niepotrzebny, a chcemy się go pozbyć, należy go albo sprzedać, albo oddać do kasacji wraz z recyklingiem. Samodzielna rozbiórka i sprzedaż części, choć kusi łatwym zarobkiem jest działaniem niewskazanym. Lepiej uniknąć ryzyka złamania prawa, które może zakończyć dotkliwą i kosztowną karą pieniężną i zdecydować się na inne rozwiązania. W końcu pozbycie się samochodu nie jest wcale takie trudne, a zarówno serwisów motoryzacyjnych, na których sprzedaje się pojazdy, jak i firm kasacyjnych nie brakuje. Lepiej nie pakować się w niepotrzebne kłopoty.