Dochodzenie odszkodowań – na czym polega i jak przebiega?

Szkoda komunikacyjna może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Ubezpieczenie OC chroni kierowcę poszkodowanego w wypadku przed koniecznością naprawy samochodu z własnej kieszeni. Powszechną praktyką wśród firm ubezpieczeniowych jest jednak zaniżanie kwoty odszkodowań, przez co właściciel pojazdu nie zawsze otrzymuje odpowiednio wysoką rekompensatę.

Kiedy warto starać się o wyższe odszkodowanie?

Ubezpieczyciele wypłacają odszkodowania zgodnie z własnymi cennikami naprawy szkód. Niestety, nijak ma się to do cen ustalanych przez warsztaty zajmujące się naprawą pojazdów po wypadkach komunikacyjnych. Dodatkowym problemem są usterki, których nie widać na pierwszy rzut oka, a jednak po pewnym czasie mogą doskwierać kierowcy. Kiedy już odbierze swoje odszkodowanie, ciężko jest ubiegać się o dopłatę. Dochodzenie odszkodowania jest zasadne wówczas, kiedy szkoda okazała się znacznie wyższa niż ta, która była wyceniona przez ubezpieczyciela. Z czasem mogły wyjść na jaw dodatkowe szkody na mieniu czy na zdrowiu – wówczas ubezpieczyciel powinien wypłacić wyższe odszkodowanie.

Jak można dochodzić odszkodowania – z czyjej pomocy korzystać?

Najskuteczniejszą metodą na dochodzenie wyższej kwoty odszkodowania jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy XPRIME zajmującej się dochodzeniem odszkodowań na drodze sądowej. Pełnomocnik będzie w stanie pomóc w zakresie zgromadzenia niezbędnej dokumentacji, a także będzie nadzorował sprawę i pilnował terminów. Pełnomocnicy rozpoczynają swoją sprawę poprzez dokładną analizę szkód na mieniu i majątku, do których doszło na skutek zdarzenia komunikacyjnego. Na tej podstawie doradzą, o jakie odszkodowanie mogą się ubiegać osoby poszkodowane – jeśli wypłacona przez ubezpieczyciela kwota jest niższa, powinni oni dochodzić swoich praw.

Dopłaty do odszkodowań

Alternatywą dla występowania przeciwko ubezpieczycielowi do sądu, jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się dopłatami do odszkodowań. Osoba, która uzyskała zbyt niską kwotę odszkodowania, może odstąpić prawa do roszczenia na rzecz firmy, która wypłaci wyższą kwotę wprost do ręki. Dzięki temu osoba poszkodowana zyska dodatkowe środki na naprawę pojazdu czy innego mienia, a odzyskaniem kwoty pełnego odszkodowania zajmą się specjaliści. Firma zajmująca się dopłatami do odszkodowań nie pobiera z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat – wynagrodzeniem jest bowiem część odszkodowania, które może być wyższe od kwoty przekazanej właścicielowi pojazdu. Oczywiście istnieje ryzyko, że wyższego odszkodowania nie uda się uzyskać – jest to jednak problem firmy, która wystąpi przeciwko ubezpieczycielowi.