Gdzie najlepiej wymienić opony?

Wymiana opon z pozoru wydaje się prostą czynnością. Często jednak wymaga specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy. Jest to bardzo ważne, ponieważ to od sprawności ogumienia zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dowiedz się, jakie serwisy zapewniają profesjonalną wymianę opon.

Kiedy trzeba zmieniać opony?

W klimacie umiarkowanym trzeba zmieniać opony sezonowe 2 razy w roku. Zimowe powinno się zamontować, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Dzięki temu jest się przygotowanym na nadejście pierwszych mrozów, zasp i gołoledzi. Zmiana opon z powrotem na letnie powinna odbyć się na przełomie wiosny i lata. Wiosenna pogoda jest zmienna i lubi zaskakiwać, dlatego najlepiej udać się do wulkanizatora, gdy temperatury się ustabilizują.

Dlaczego trzeba regularnie wymieniać opony?

Opony, tak jak wszystkie inne części samochodu, zużywają się i z biegiem czasu tracą swoje pierwotne właściwości. Zmniejsza się przyczepność i sterowność pojazdu, co stanowi poważne zagrożenie. Takim pojazdem znacznie trudniej kierować i łatwo wpaść w poślizg. Ponadto, korzystanie z opon, w których bieżnik ma poniżej 1,6 mm grozi mandatem. Wulkanizatorzy zalecają wymianę opon na nowe po osiągnięciu ok. 3 – 4 mm głębokości.

Wymiana opon – w warsztacie czy samodzielnie?

Chcąc zaoszczędzić pieniądze, wielu kierowców próbuje wymieniać koła w przydomowym garażu. Nie jest to jednak najlepszy wybór. Ściąganie i zakładanie ogumienia jest niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu, można więc wymienić tylko całe koła. Nie jest też się w stanie określić, czy są one odpowiednio wyważone, co znacznie zmniejsza bezpieczeństwo jazdy.

W domowym warsztacie, oprócz narzędzi, brakuje także fachowej wiedzy. Profesjonalni mechanicy są w stanie wykryć drobne usterki, zanim spowodują one większe, nieodwracalne szkody. Mogą także od razu sprawdzić geometrię kół i ciśnienie w oponach oraz zadbać o ich odpowiednie składowanie przez cały sezon.

Ciśnienie w oponach

W okresach gwałtownych spadków temperatury należy kontrolować wartość ciśnienia powietrza w oponach. Jego optymalny poziom różni się w zależności od marki i modelu. Informacje na ten temat są zawarte w instrukcji obsługi pojazdu. Nowe samochody wyposażone są w systemy monitorujące poziom ciśnienia powietrza w oponach. Takie czujniki bywają montowane w kołach, co uniemożliwia samodzielną ich wymianę. W takim przypadku konieczne jest także odpowiednie zaprogramowanie ich, czego są w stanie dokonać tylko profesjonalne warsztaty.

Składowanie opon

Profesjonalne warsztaty samochodowe, takie jak serwis Bunar, mają w swojej ofercie usługę sezonowego przechowywania opon. Jest to duże udogodnienie dla osób, które nie dysponują dużym garażem lub chcą zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo swojemu ogumieniu. Opony składowane są w suchym, chłodnym miejscu, zabezpieczone przed działaniem wszelkich chemikaliów. Mogą im zaszkodzić opary paliw, smar, olej czy rozpuszczalniki. Powinny być dokładnie wyczyszczone i osuszone. Przechowywane w odpowiedni sposób nie ulegają deformacji i są gotowe do użytku z nadejściem kolejnego sezonu.

Ile trwa wymiana opon?

Sama wymiana opon trwa około pół godziny. Jeśli jednak mechanik wykona usługę zaskakująco szybko, może to być sygnał ostrzegawczy. Niedbale założone koła mogą skutkować złym wyważeniem, a w efekcie wypadkiem. Wizyta w warsztacie może też się przedłużyć ze względu na dodatkowe usterki, które specjalista jest w stanie wychwycić po zdjęciu koła. Profesjonalny warsztat może zaproponować ich naprawę od ręki.

Jak dbać o opony – wskazówki

Aby opony mogły służyć jak najdłużej, należy odpowiednio o nie dbać. Poza przechowywaniem we wskazanych warunkach, ważne jest, aby regularnie sprawdzać ich stan. Należy zwracać uwagę na głębokość bieżnika, prawidłowe wyważenie i geometrię. Pomocne mogą być też specjalne preparaty do czyszczenia i konserwacji ogumienia. Jeśli czuje się, że auto ściąga w prawo lub w lewo, to znak, że coś jest nie tak. Należy wtedy udać się do serwisu.

Opony są jedynym punktem styku pojazdu z nawierzchnią, determinują więc bezpieczeństwo jazdy. Nie warto bagatelizować problemów z kołami, ponieważ to od ich stanu może zależeć życie kierowcy i pasażerów. Dlatego najlepiej zaufać sprawdzonym serwisom, które mają lata doświadczenia.