Sprzedaż samochodu do skupu to popularna wśród kierowców praktyka. Trwa to krócej niż sprzedaż na giełdzie, a i pod względem finansowym można wyjść na tym lepiej, trzeba jednak pamiętać o dopilnowaniu wszystkich formalności. Jak taka transakcja przebiega?
Co jest potrzebne do sprzedaży samochodu?
Procedury sprzedaży auta do skupu są bardzo proste. Kierowca musi mieć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty samochodu, czyli dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, do tego ewentualnie można dołączyć historię serwisową, dzięki której jest szansa na podbicie ceny swojego auta. Sprzedający musi mieć także dowód tożsamości, aby można było potwierdzić prawo własności do danego pojazdu – jeśli właścicieli jest więcej, muszą oni wszyscy wziąć udział w transakcji lub wystawiają pisemne upoważnienie.
Auta przed sprzedażą nie trzeba specjalnie przygotowywać. Nie musi być ono nawet sprawne, bo https://kupimyauto.com/ skup aut w Bydgoszczy zainteresowany jest również popsutymi wrakami i zapewnia bezpłatny transport lawetą.
Jak ustalana jest cena za samochód?
W skupach nie ma sztywnych cenników. Wycena jest zawsze indywidualna, a wstępną ofertę można otrzymać telefonicznie, po wysłaniu swojego zgłoszenia. Skup aut w Toruniu https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/ umożliwia wycenę online – informacje dotyczące samochodu klient wprowadza do formularza na stronie internetowej i zwykle po kilkunastu minutach odzywa się pracownik skupu z propozycją kupna pojazdu.
Zgoda na wycenę nie oznacza jeszcze zgody na transakcję. Kierowca może się umówić na fizyczne oględziny pojazdu i negocjacje stawki, ale dopóki nie zostanie podpisana umowa, właściciel pojazdu nie musi przyjmować warunków drugiej strony. Cena za samochód zależy od jego rocznika, modelu, marki, wyposażenia, stanu technicznego, nie mają natomiast większego znaczenia kwestie estetyczne.
Samochodu przed oddaniem do skupu nie trzeba naprawiać i wymieniać w nim uszkodzonych części, co często się robi przy sprzedaży auta osobie prywatnej – nie wpłynie to znacząco na cenę i tylko spowoduje niepotrzebne wydatki.
Jak wygląda umowa ze skupem?
Ze skupem aut najczęściej podpisuje się standardową umowę kupna-sprzedaży. Wszystkie dane zawarte w umowie muszą być zgodne ze stanem faktycznym i nie należy się godzić na transakcję bez pisemnego potwierdzenia – utrudni to wyrejestrowanie pojazdu, a jeśli auto zostanie użyte do przestępstwa, odpowiedzialność spadnie właśnie na oficjalnego właściciela, mimo że nie korzysta on już ze sprzedanego samochodu.
Umowę podpisuje się w dniu przejęcia samochodu przez skup. Gotówka jest od razu wypłacana do ręki, w pełnej umówionej kwocie – na specjalne życzenie klienta skup może wysłać pieniądze przelewem. Skup wypowiada OC, dzięki czemu można zgłosić się do ubezpieczyciela po zwrot niewykorzystanej części składki.
Obowiązkiem kierowcy jest także zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Robi się to w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania, a na dopełnienie tych formalności kierowca ma 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Obowiązek ten występuje również przy kasacji wraku – po zezłomowaniu trzeba auto wyrejestrować.