Średnio co czwarty samochód poruszający się po polskich drogach posiada wykupione ubezpieczenie Autocasco. Zwykle decydują się na nie posiadacze nowszych i bardziej wartościowych pojazdów, którzy więcej ryzykują. Chcesz dołączyć do tego grona? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najkorzystniejszą polisę AC!
Zakres ubezpieczenia Autocasco
Zanim wykupisz polisę AC, dokładnie zapoznaj się z jej zakresem. Każda oferta jest inna. Odszkodowanie powinno przysługiwać za:
- kradzież pojazdu,
- jego uszkodzenie w wyniku zdarzenia drogowego,
- uszkodzenie na skutek pożaru i czynników atmosferycznych,
- akty wandalizmu i kradzież elementów samochodu.
Polisa AC może być rozszerzona o inne elementy, na przykład obowiązywać zagranicą, także w krajach wysokiego ryzyka, gdzie statystyki kradzieży aut są wysokie. Z drugiej strony, być może nie wszystkie elementy standardowego ubezpieczenie Autocasco są niezbędne z Twojego punktu widzenia. Jeśli twoje auto jest zawsze garażowane, będzie mniej narażone na akty wandalizmu. Pamiętaj jednak, że z pewnością nieraz zostawisz je przy sklepie lub parkujesz na ulicy, załatwiając sprawy na mieście. Najlepszym wyborem będzie zakup taniego i korzystnego ubezpieczenia AC, najlepiej w pakiecie z OC. Takie oferty znajdziesz, korzystając ze sprawdzonej porównywarki ubezpieczeniowej KioskPolis: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/
Nie ograniczaj jednak swojego wyboru wyłącznie do znalezienia najkorzystniejszej cenowo oferty. Koniecznie przeczytaj dokument OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, gdzie znajdują się informacje na temat wyłączeń z odpowiedzialności ubezpieczyciela i dokładnego zakresu polisy.
Wycena samochodu
Ważnym czynnikiem jest sposób wyceny pojazdu przez ubezpieczyciela. W przypadku niektórych ofert zajmuje się tym towarzystwo ubezpieczeniowe, w innych samodzielnie określa się wartość pojazdu. To broń obosieczna. Wyższa wartość samochodu oznacza potencjalnie wyższe odszkodowanie, ale jednocześnie prawdopodobnie zapłacisz wyższą składkę.
Sposób likwidacji szkody
Zwróć uwagę również na sposób likwidacji szkody przez ubezpieczyciela. Naprawa pojazdu może odbywać się w sposób bezgotówkowy, co oznacza, że odpowiedzialność za naprawę bierze na siebie ubezpieczyciel, a Ty otrzymujesz sprawny pojazd natychmiast po wyjeździe z warsztatu. Wariant gotówkowy zakłada z kolei, że towarzystwo ubezpieczeniowe sporządza kosztorys zaistniałych szkód, a następnie wypłaca odszkodowanie na Twój rachunek bankowy. Zwykłe jest to mniej korzystna opcja, ponieważ nigdy nie masz gwarancji, że przyznana suma pieniędzy będzie wystarczająca na dokonanie satysfakcjonujących Cię napraw.
Rodzaj części zamiennych
Istotny jest także sposób sporządzania kosztorysu, który może powstawać w oparciu o wartości oryginalnych części zamiennych, ale równie dobrze – zamienników, z uwzględnieniem amortyzacji. Zwłaszcza w tym drugim przypadku istnieje ryzyko, że pieniędzy nie wystarczy, aby dokonać jakościowej naprawy. Kosztorys uwzględnia także robociznę i najlepiej, jeśli zakłada naprawę w autoryzowanym serwisie.
Franszyza integralna
Zapoznając się z warunkami ubezpieczenia, zwróć także uwagę na franszyzę integralną. Pojęcie to odnosi się do kwoty, jaka wyznacza minimalną wartość szkód, przy której możesz ubiegać się o odszkodowanie. Drobna stłuczka, kradzież lusterka lub koła mogą wiązać się ze stratą finansową wynoszącą zaledwie kilkaset złotych. Jeśli suma nie osiągnie wartości franszyzy integralnej, naprawą musisz zająć się na własną rękę.
Aby znaleźć najkorzystniejszą opcję i uniknąć przykrych niespodzianek, przed podjęciem decyzji o zakupie AC porównaj jak największą liczbę ofert!