Styropian to uniwersalne rozwiązanie izolacyjne

Styropian jest powszechnie wykorzystywany do ociepleń elewacji naszego budynku, Oczywiście możemy zastosować go także w przypadku dachu.

Odpowiednio nałożony styropian będzie zmniejszał straty energii przez elementy konstrukcyjne naszego budynku, dzięki temu zmniejszą się z pewnością rachunki za ogrzewanie, Możemy w ten sposób dużo zaoszczędzić w przeciągu dłuższego okresu czasu. Dlatego też warto dobrać odpowiednią warstwę izolacyjną ze styropianu.

Styropian to uniwersalne rozwiązanie izolacyjne

Jak montować ocieplenie ze styropianu?

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej wybieramy grubość styropianu około 15 cm, naturalnie do wartości mogą się zmieniać w zależności od naszych potrzeb, ustaleń projektanta oraz oczywiście grubości samego muru. W sklepach dostępne są różne grubości styropianu, od 1 do 30 cm, zatem możemy także układać dwie czy trzy warstwy które z pewnością ocieplą budynek w sposób odpowiedni. Należy naturalnie zwrócić uwagę na odpowiedni sposób montażu styropianu, należy montować go w taki sposób aby dobrze przylegał do powierzchni naszego budynku.

Powinniśmy zatem na początku oczyścić powierzchnię elewacji, usunąć wszystkie nierówności, pozostałości po zaprawie cementowej. Następnie gruntujemy całą powierzchnię, dzięki czemu uzyskujemy dobre podłoże którego będzie trzymał się klej. Klej na styropianie rozkładamy w wielu miejscach tak aby przyklejona płyta dobrze przylegała do elewacji. następnie stosujemy specjalne kołkowanie które będzie gwarancją dobrego montażu. Następnie nakładamy specjalną siatkę, możemy także użyć kleju na którą będzie bo już nakładali warstwę tynku.

Oczywiście jeżeli chcemy je lepiej ocieplić nasz budynek wówczas możemy zastosować styropian 20 cm, dzięki temu straty ciepła będą niskie. Warto zwrócić uwagę iż możemy obecnie nabyć styropian o różnych właściwościach, który posiada współczynnik lambda określający przenikalność termiczną który powinien być jak najniższy, warto zwrócić uwagę na oznaczenia opakowania. Zasadniczo dostępne są dwa rodzaje styropianu, biały oraz styropian szary z dodatkiem grafitu który będzie lepszym rozwiązaniem termicznym, Jeżeli zależy nam na mniejszej grubości warstwy izolacyjnej wówczas warto wybrać styropian grafitowy.