Często haluks rozwija się z powodu kombinacji różnych czynników. Paluch koślawy jest czasami dziedziczony. Jeśli masz predyspozycje do takiej deformacji stopy, lata noszenia wąskich, spiczastych butów mogą być szczególnie problematyczne.
Mięśnie stóp również nie mogą prawidłowo pracować na wysokich obcasach, tracą siłę i elastyczność i może to spowodować przemieszczenie palców. Zaburzenia osłabiające tkankę łączną również zwiększają ryzyko powstawania koślawego palucha, ponieważ stopa może szybko i łatwo ulec deformacji. Ponieważ kobiety mają naturalnie słabszą tkankę łączną, częściej cierpią na to zaburzenie. Na wczesnych etapach haluks nie spowoduje prawie żadnego dyskomfortu. Dopiero mała wystająca głowa kości śródstopia po wewnętrznej stronie stopy zacznie cię niepokoić. Twoja stopa może już nie pasować do wąskich butów damskich na obcasie. W bardziej zaawansowanych stadiach wystąpi ból stopy. Zwykle zaczyna się w regionie, w którym głowa kości śródstopia po wewnętrznej stronie stopy pojawia się jako wybrzuszenie. Znacznie powiększony staw będzie boleśnie dociskać do buta na każdym kroku. Twoja skóra i kaletka pod spodem będą trwale podrażnione. Wystąpi zapalenie i obrzęk, a dotknięte nim punkty będą nadal naciskać na but, może to przekształcić się w nawracający i bardzo bolesny stan.
Ze względu na zmienioną pozycję kości palców zmienią się również ruchy stawów. Staw będzie wtedy szybciej zużyty, dojdzie do zapalenia stawów i palec będzie miał coraz mniejszą ruchliwość. Jeśli zapalenie stawów jest już zaawansowane, stopa będzie najbardziej bolesna nie tylko podczas chodzenia. Ale to nie ból dużego palca często powoduje, że pacjenci odwiedzają lekarza. Krzywy duży palec naciska na drugi palec i przesuwa go, jest to czasem największym źródłem bólu. W większości przypadków można samodzielnie zidentyfikować halluxy objawy, zanim jeszcze wystąpi ból stopy. Palce u nóg są skierowane do wewnątrz, a staw dużego palca jest często bolesny, co powoduje problemy podczas chodzenia, stania lub zakładania butów.