Usuwanie wgnieceń – kiedy wyciąganie, a kiedy wypychanie wgniotek?

Każdy kierowca samochodu doskonale wie, że o wgniecenie na karoserii nie jest trudno. Wystarczy delikatnie uderzyć o słupek na parkingu, lub źle wykręcić przy parkowaniu w garażu. Zdarza się, że podczas jazdy jakiś kamyczek uderzy w maskę naszego auta albo spadnie grad podczas letniej burzy i powstaną liczne wgniecenia na dachu i nie tylko. Na takie sytuacje mamy bardzo niewielki wpływ, dlatego warto podejść do tego na spokojnie i poszukać specjalisty, który pomoże nam usunąć powstałe szkody.

Metody usuwania wgnieceń

Metod usuwania wgnieceń jest kilka, ich odpowiedni dobór zależy w dużej mierze od wielkości powstałej szkody oraz tego, czy została naruszona powłoka lakieru. Najstarszy sposób naprawy tego typu zniszczeń polega na „wyklepaniu” blachy, zaszpachlowaniu miejsc, w których doszło do naruszenia lakieru i położeniu nowej warstwy. Niestety tego typu naprawy są dość kosztowne, a do tego często pozostaje na karoserii jakiś ślad, w postaci nierówności, czy delikatnie innego odcieniu lakieru. Na szczęście powstały sposoby na usuwanie wgnieceń, które są w zasadzie bezinwazyjne i sporo tańsze.

Są dwa sposoby usuwania wgnieceń, a dokładnie chodzi o wyciąganie oraz wypychanie wgniotek. Pierwsza z nich, czyli usuwanie wgnieceń metodą na klej to bezinwazyjna naprawa karoserii (wgniecenia.pl/oferta). Polega ona na tym, że specjalny grzybek przykleja się przy użyciu kleju termopotliwego w samym centrum wgniecenia, a następnie wyciąga się go przy pomocy wyciagnika. Bardzo istotną kwestią jest w tym wypadku to, aby nie odgiąć blachy z byt mocno. Bardzo pomocna jest przy tym lampa z odbłyśnikiem, dzięki której zobaczymy dokładnie, czy blacha powróciła już do pierwotnego kształtu.

Drugi sposób to wypychanie wgniotek. Jego zastosowanie jest możliwe w miejscach, w których możliwe jest dojście do wgniecenia od spodu karoserii. Najczęściej stosuje się zatem wypychanie w przypadku uszkodzeń maski lub zderzaka. Aby dokonać naprawy tą metodą, potrzebne są specjalne wypychacze blacharskie, haki oraz lampy. Istotny jest dobór wypychacza o odpowiednim kształcie, dopasowanym do konkretnego wgniecenia, które będzie przy jego użyciu masowane, aż wrócić do pierwotnego kształtu.

Gdzie warto usuwać wgniecenia?

Opisane powyżej metody usuwania wgnieceń to tzw. metody PDR, czyli Paintless Dent Repair, a więc sposoby, dzięki którym nie ma konieczności późniejszego lakierowania karoserii. Teoretycznie tego typu naprawę można przeprowadzić samodzielnie. Trzeba jednak zakupić niezbędne narzędzia, co jest dość kosztowną inwestycją. Ponadto istnieje ryzyko, że nie mając wprawy i odpowiedniej wiedzy, spowodujemy jeszcze większą szkodę i konieczne będzie np. lakierowanie elementu karoserii, na którym powstało wgniecenie.

Najbezpieczniejszym wyjściem jest wobec tego znalezienie profesjonalnego warsztatu, który wykona naprawę szybko i bezpiecznie. Nie wszystkie warsztaty mechaniczne, czy też blacharze i lakiernicy oferują wyciąganie wgnieceń bez lakierowania, warto jednak poszukać takiego miejsca, aby nasz samochód znowu wyglądał jak nowy.